Založ si blog

Nástrahy marhuľového sadu (Príbeh šiesty)

Niekto vidí zázrak v obyčajných každodenných udalostiach a tému anjelov neakceptuje. Na druhej strane sú ľudia, ktorých viera v anjelov ovplyvňuje ich život. V ostatnom čase pozorujem, že je čoraz  viac ľudí, ktorí sa obracajú na anjelov. Hľadajú ich napríklad  na oblohe vo forme obláčika pripomínajúce pierko, postavičku či krídla anjela. Jeden i druhý má na to právo, právo na slobodný výber informácii. Prvým predpokladom, aby sme prijali rady a pokyny anjelov je naše otvorené srdce.

     Písať, hovoriť o anjeloch strážnych a nespomenúť detskú modlitbičku to mi nedá. „Anjeličku, môj strážničku…“ Modlitba, na ktorú si spomína nejedna generácia. Betka, je jednou z nich. Krásne spomienky sa jej objavia vždy, keď vidí obrázok s anjelom. Od útleho detstva verí, že  anjel strážny stojí pri nej. Aj, preto je celkom prirodzené, že jej z času – na čas prebehne pred očami obraz, ktorý kedysi visel nad jej detskou postieľkou. Dievčatko a chlapček, ktorí prechádzajú po chatrnej lavičke a nad nimi bdie anjel. Večer, čo večer si kľakla pred obraz a predstavovala si, že to dievčatko je ona. A anjel? Považovala ho za svojho „strážneho“. Presvedčená o svojej pravde, oddane a s pokorou, ktorej ju naučil dedko, odriekavala detskú modlitbu.

     Vyrástla. Napriek tomu anjel strážny zostal v jej srdci. Netrápi sa, že ho nevidí. Cíti, že sa vnáša nad ňou. Veď, ako by inak prechádzala životom bez duševnej či telesnej ujmy. Naopak, pracovne je úspešná, milovaná, s dobrým finančným zázemím a nezávislá. Jej život je krásny, spokojný, ako ona hovorí aj vďaka anjelovi strážnemu.

      Betka odjakživa verila, že anjeli sa vyskytujú najmä v nebezpečných situáciách. Možno práve vtedy vypneme „rozum“. Dokážeme vnímať niečo, čo inak potláčame. Veľa ľudí hľadá odpoveď na otázku „Existuje duchovný svet?“ Betka veľa čítala, pátrala, aby si existenciu anjelov nakoniec zdôvodnila funkciou mozgu. Raz mi povedala „Rovnako ako  mozog, ktorý sa skladá z dvoch častí, pričom jedna pracuje logicky a druhá intuitívne aj svet sa môže skladať z dvoch častí.  Materiálnej – uchopiteľnej a duchovnej – týkajúcej sa duchovného života človeka, rozjímania. Nakoniec aj hviezdy sú cez deň na oblohe, a predsa ich nevidíme iba, preto, že slnko je príliš jasné.“ Musela som uznať, že to má logiku.

       Dospievanie je často plné nástrah. Betka mi o tej svojej nástrahe porozprávala. Ešte pred nástupom na strednú školu bola na prázdninách u k tety. Hodne ďaleko od domova – v Česku,  dnešnom v krajskom meste až na hranici s Nemeckou spolkovou republikou. Tešila sa nesmierne. Úžasná výzva, poznať iný „svet“ a rozšíriť si obzor. Veď to poznáte, dievča z vidieka a veľké mesto. Aj, keď na ňu dávala teta pozor, predsa sa ocitla v ohrození. Iveta, dievča zo susedstva, pozvala  ju do marhuľového hája. Až neskôr sa dozvedela, že tam chodili dievčatá kvôli chlapcom – vojakom. Slovenský chlapec, tiež vojak Betke vysvetlil, že to nie je vhodné miesto pre dievčatá a odviedol ju späť do mesta. Skupina chlapcov a dievčat sa začala z jeho podnetu stretávať uprostred mesta, v malom parku. Betka toto gesto ocenila až s odstupom času. Pozemským anjelom môže byť aj človek…

„A potom, že nie sú anjeli strážni? Ten môj určite dával na mňa pozor, som mu to veľmi vďačná.“ Ukončila Betka  svoje rozprávanie. Chuť marhúľ mohla skončiť aj inak než si predstavovalo neskúsené mladé dievča, vlastne ešte dieťa.

Poznámka: autorka blogu je autorkou fotografií

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165529x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu