Založ si blog

Každá šelma býva poznačená (Príbeh piaty)

Deti a zvieratá, najmä pes a mačka, patria odjakživa k sebe. Na vidieku to nikdy neriešili a verím, že ani neriešiť nebudú. Tam sú aj dnes ľudia bližšie k prírode. Nájdu sa však odporcovia, ktorí túto symbiózu dieťa a zvieraťa  popierajú.  Ak poviem A, treba povedať aj B – Bezpečnosť nadovšetko!

     Aj v rodine Dorotky bolo zaužívané, že zvieratá patrili do rodiny, viac-menej žili na dvore, dokonca tam boli  skôr ako Dorotka. Nie nadarmo sa hovorí, že deti a zvieratá sú nerozluční priatelia. Dnes si oveľa viac uvedomujeme, že zvieratá pozitívne pôsobia na rozvoj ich duševného i telesného zdravia. Pomerne rýchlo začínajú chodiť po štyroch, napodobňujú psíka, mačičku. Deti sa učia aj pozorovaním. Tak isto sa posilňuje schopnosť dieťaťa vcítiť sa do inej živej bytosti, hoci je to zvieratko. Zvyšuje sa  empatia a emocionálna inteligencia deti. To je aj názor viacerých psychológov. V neposlednom rade, nech to bude znie akokoľvek nelogicky, v minulosti nebolo toľko alergii.

       Výskumy a názory lekárov, psychológov hovoria o tom, že  deti, ktoré vyrastajú  v domácnosti so zvieratami majú vyššiu sebadôveru, lepšie komunikačné zručnosti, nižšiu hladinu stresového hormónu. Tiež sú priateľské, spoločenskejšie a majú pocit spolupatričnosti. Skôr, ako by ste chceli oponovať spomeňte si na dieťa, ktoré vyrastalo v domácnosti so zvieratami…. Možno nájdete túto zhodu.

     Dorotka, ako päťročná sa pri hre na susedovom dvore podplietla pod nohy psovi – veľkému čiernemu ovčiakovi – LAPAJOVI. Veľa deti a iba jeden pes. Deti staršie i mladšie, chlapci i dievčatá. Všetci chceli Lapaja, ibaže jemu sa obmedzovanie nepáčilo. Dorotka bola najbližšie. A tak „nakúpila“. Možno pustil Lapaj zuby, možno len zaškrabol, no urobil to na veľmi rizikovom mieste – medzi nosom a pravým okom malého dievčatka. Susedia boli „múdri, ale iba pre seba. Ísť k lekárovi znamenalo, že o psa môžu prísť. Bol, nebol očkovaný proti besnote, nikto s určitosťou nevedel. 

     Vtedy bola Dorotka, veľmi blízko nešťastiu, veď mohla prísť o oko. Nakoniec všetko dobre dopadlo aj bez lekárskeho ošetrenia. Ostala jej  iba malá jazva, ktorá sa rokmi stratila. Dnes zo žartu hovorí „Každá šelma je poznačená. Moja príhoda je  so šťastným koncom, ale tak trochu som besná zostala, dodala s úsmevom. „Nezabudne zdôrazniť: „Nemohlo to skončiť inak, stál  pri mne anjel strážny. Dodnes som mu, zato vďačná.“

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165623x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu