Založ si blog

Ruža menom Casanova (Príbeh tretí)

     O príbeh sa so mnou podelila Katka, spolužiačka zo strednej školy. Nevideli sme sa azda pätnásť rokov. Katku vnímam aj dnes tak, ako pred rokmi. Mimoriadne šikovná baba, nadaná a cieľavedomá. Niet divu, že hneď po vysokej škole získala výborné pracovné miesto. Už v poslednom ročníku si ju našiel sám budúci zamestnávateľ. Významná farmaceutická firma jej ponúkala veľkú perspektívu odborného rastu. Kolektív prevažne mladých ľudí, práca platené viac než dobre. Ibaže, súčasťou práce  boli časté služobné cesty. V tom čase sa nad tým nezamýšľala, brala to viac-menej automaticky.

     Náhodnému stretnutiu sme sa navzájom potešili a hneď sme sa dohodli  na ďalšom.  Mali sme o čom rozprávať, prebrali sme všetko možné i nemožné. Na rad prišli i tajomnejšie témy. Rovnako, ako ja i Katka verila, že je niečo medzi NEBOM a ZEMOU. Videla  som, cítila, že mi chce niečo povedať. Trochu váhala, ale napokon sa rozhovorila.

     Podľa Katkinho rozprávania vznikol príbeh o ruži Casanova. Stalo sa, že jednu služobnú cestu nestihla absolvovať, čo zásadne ovplyvnilo jej život. Zadržala ju ruža menom Casanova. Krátko po jej nástupe do zamestnania, v jednu nedeľu podvečer mala  spolu s ďalšími tromi zamestnancami cestovať na školenie do Prahy. Ibaže na najbližší víkend bola naplánovaná rodinná oslava. Hoci bola pracovne vyťažená, na rodinu si vždy našla čas. Tešila sa domov. Mama oslavovala narodeniny. Nemôže chýbať! V piatok popoludní sadla do rýchlika a o šesť hodín sa zvítala s rodinou. Prežila krásny víkend v prostredí, ktoré milovala. Práve kvitli mamine ruže. V jej záhrade sa našli najkrajšie z najkrajších. Kríčkové i také, čo potrebujú oporu. A tie nádherné farby! Biele, ružové, červené, lososové, fialové, čajové…., jednoducho krásne. Pastva pre oči. Katka prechádzala záhonmi a spomínala. Ruža, láska, romantika…, asi sa jej vyhýbajú. Neriešila, videla sa spokojná  v práci, ktorú milovala. Zohla sa k najbližšiemu kríčku, ktorý ju rýchlo vrátil do reality. Pripomenul, že ruže majú  tŕne. Pofúkala, odpustila. Tŕne nie sú škodlivé,  slúžia ružiam na ich ochranu.

      Víkend ešte neskončil, ibaže Katka sa musela vrátiť. Cestou na vlak sa ešte raz s matkou zastavila  pri ružiach. „Katka, vieš, že mám nový krík? Ružu Casanova! Doniesla som ju  pred pár dňami  z arboréta.“  Bola to záhonová ruža, jemné žlté kvety s intenzívnou vôňou, ktorá opakovane kvitnutie. Ruža ešte nebola presadená, iba tak položená na okraji záhona, celkom vzadu v záhrade. Katke to nedalo, chcela poznať ružu menom Casanova.  Ibaže to nemala robiť, tých pár minút jej veľmi chýbalo. Zistila to na stanici, keď uvidela posledný vagón svojho rýchlika. Služobnú cestu nestihla. Keďže miesto na školenie bolo vopred zaplatené, pozvali kolegyňu z iného oddelenia a odišli bez nej. Katka v pondelok nastúpila do práce. A aspoň telefonicky sprevádzala kolegov  počas školenia. Raz zavolala ona, potom zase oni, celý čas boli v spojení. Naposledy sa ozvali pred odchodom, keď nastupovali do auta. Marcel, ktorý bol zároveň vodičom, vtedy povedal: „O siedmej sme v Bratislave. Čakaj nás vo firme, priprav kávu, dáme reč!“ Nedali! To bolo posledné, čo Marcel povedal.

      Katka, už len z rádia počula, že na diaľnici neďaleko Brna havarovalo auto so slovenskou poznávacou značkou, so štyrmi mladými ľuďmi, ktorí sa vracali zo školenia v Prahe. Traja zahynuli pod kolesami kamiónu a jeden pri prevoze do nemocnice. Úžasnú bolesť, ktorú prežívali príbuzní i celá firma prehlušili na chvíľu Katkine nevyslovené otázky. Čo by sa bolo stalo, keby ju matka nezaujala novým kríčkom ruže? Čo by sa bolo stalo, keby nebola zmeškala vlak…? Myslela na to Katka, priatelia i rodina. Dodnes je presvedčená, že to nebola ruža Casanova, čo zmenila plán jej cesty. Stal pri nej anjel strážny. Tak to vnímala vtedy i dnes, po rokoch.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165606x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu