Založ si blog

Záhada vianočnej cesty (Príbeh druhý)

Príbeh študenta mám z počutia. Určite fascinoval veľa ľudí, každé jeho podanie môže obsahovať  určité nepresnosti, ale pointa je stále rovnaká.

     Martin, tak sa volal  a  študoval v Prahe. Racionálne uvažujúci mladý muž, ktorý stál pevne nohami na zemi, bol študentom  prírodných vied. Ako veľa mladých ľudí, aj on nechal doma  kus svojho srdca, svoju lásku Marínu. Viac nesolventný ako solventný, neprichádzal domov často. Spravidla dva razy do roka – na Vianoce a na letné prázdniny.

     Aj ten rok prišiel, len pár dni pred vianočnými sviatkami. Sotva sa zvítal s rodinou, rozhodol sa navštíviť Marínu. Darmo ho rodičia prehovárali, že aj zajtra je deň. Nedal si poradiť, neodradilo ho ani husté sneženie. Vyžobral si staré otcovo  auto, naštartoval a dupol na plyn. Nestretol nikoho, na ceste tretej triedy nebola ani duša. Kto mohol, zrejme sa hustému sneženiu vyhol. Ibaže jemu to vôbec nevadilo. Sneženie neregistroval. Neskôr  začal biele vločky vnímať ako snehové víly. Odjakživa mal bujnú fantáziu, aspoň mu cesta skôr ubúdala.

       Sneh postupne zakryl všetku špinu a blato. O chvíľu  už nebolo vidieť, kde je cesta, a kde krajnica. Chýbalo mu  len niekoľko kilometrov do cieľa, keď sa zrazu na kraji cesty objavila mladá žena.

Čo  tu robí? A tak slabo oblečená?  Kde má kabát? Prebleslo mu mysľou.

Vtedy si podvedome spomenul na slová babičky, ako mu kedysi čítala povesti.

„Tam okolo Strečna cesta nebezpečná, pod zámkom sa skryli v bielych plachtách víly…“

      Pretrel si oči, aby sa uistil či to nie je sen.  Možno mikrospánok?  Napadlo mu ako prvé. Zastal, ibaže po žene akoby sa zem zľahla.  Nikde, nikoho. Vyšiel z auta, že urobí pár krokov… V tom uvidel uprostred cesty padnutý strom. Nebol by ho zbadal, viditeľnosť bola  sotva na pár krokov. Mohol havarovať! S hrôzou myslel na to, čo všetko sa mohlo stať.

      Stalo sa to naozaj alebo to bol Martinov prelud? On je skalopevne presvedčený, že to bol sám anjel strážny, ktorý dal príkaz „mystickej žene“ aby ho zastavila. Nech to bolo akokoľvek  bez „upozornenia“ by sa havárii nevyhol.

      Študentská láska vydržala. Martin a Marína sú manželia, práve sa chystajú osláviť zlatú svadbu. Vždy, keď prechádzajú cestou medzi rodičovskými domami, nikdy nezabudnú poďakovať  anjelovi strážnemu.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165626x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu