Rizika umelej inteligencie (Al)

Ak si prečítame, že „Umelá inteligencia napodobňuje ľudské myslenie a informácie spracúva rýchlejšie a presnejšie…“, môžeme nadobudnúť pocit výnimočnosti rôznych udalosti a doby.

Napriek tomu chcem pripomenúť fenomén, dnes už z legendárneho filmu Pelíšky (1999), ktorý hovorí v tom zmysle, že nemôžeme veriť všetkému, čo vidíme v televízii.“ Ja by som dodala, že nemôžeme veriť, ani tomu, čo nájdeme na sociálnych sieťach.

Možno si to ani neuvedomujeme, ale žijeme vo svete umelej inteligencie. Nástroje umelej inteligencie máme predsa vo svojich mobiloch, telefónoch, počítačoch. Umelá inteligencia je súčasťou internetových vyhľadávačov a sociálny sieti. Odporúčajú nám, aké články si máme prečítať, aký film si pozrieť, aký tovar by sme si mali kúpiť…

Ibaže, to nie je všetko. Umelú inteligenciu nájdeme v chytrých vysávačoch, rýchlych chladničkách, či rýchlych termostatoch… Rýchle technológie sú síce dobrý sluha, ale zlý pán. A to je výsledok toho, že ju zneužívajú podvodníci v internetovom priestore.

AI umožňuje podvodníkom:

  • vydávajú sa za niekoho iného
  • nechajú vytvoriť obrázok neexistujúcich ľudí
  • nechajú oživiť za pomoci fotografie slávne osobnosti alebo osobnosti z verejného života, potom ich zneužívajú na vyjadrenie, ktoré nikdy nepovedali.

Preto je nesmierne dôležité nenechať sa zmanipulovať, čo je niekedy nesmierne náročné. Nereagovať na príliš výhodné ponuky. Hoci je upozornení dosť zo strany polície, médií a napriek tomu je veľa ľudí, najmä skôr narodení podľahnú ponuke alebo vykonštruovanej situácii, že sú ohrozené ich deti, či vnuci.

Tejto problematike sa venuje aj UTV Zvolen v rôznych študijných odboroch: ako je Tréning pamäte, Kritické myslenie, kde sa  problematike Al lektor dotkne iba okrajovo. Špeciálne  je to vo Vzdelávacích tréningoch IKT, v rámci programu Erasmus+

Na čo si treba dávať pozor?

  • neinštalovať si do PC, do mobilných telefónov žiadne nevyžiadané a neoverené programy
  • obmedziť nahrávanie osobných fotografií a iných osobných údajov na internet
  • overovať si informácie z niekoľkých zdrojov, s dôrazom na  dôveryhodnosť zdrojov
  • neveriť lákavým ponukám (lieky, financie, napriek tomu, že ich „propagujú“ slávne osobnosti alebo politici)
  • na obrázkoch a videách si všimnúť detaily – napr. viac prstov na ruke, sekané pohyby, mimiku pier, všímať si zvláštnu intonáciu hlasu
  • vyhľadávajme dôveryhodné informačné zdroje o bezpečnosti umelej inteligencie a priebežne sledujme jej vývoj. Rastúce technológie umelej inteligencie môžu prinášať nové hrozby, nové zneužitia. Dostupné upozornenia na bezpečnostné rizika nikdy nepovažujme za vyčerpávajúce.

Ešte by som rada uviedla  pár viet, s ktorých obsahom  som sa v rámci získavania a hľadania informácii o AL zoznámila, a ktoré na mňa silne zapôsobili. „Umelá inteligencia už dokáže čítať myšlienky. Presnosť je prekvapivo vysoká.“ Objav sa pripisuje japonským vedcom, ktorý môže posunúť hranice Al. Nová metóda môže byť kľúčová najmä v medicíne pri pacientoch, ktorí stratili schopnosť verbálne komunikovať. V prípade, ak budú lekári schopní získať obraz z ich mozgovej činnosti, dorozumievanie by mohlo prebiehať výrazne efektívnejšie. Ak by čítanie myšlienok nebolo, len fikciou, ale realitou, nemohla by  to byť pre nás aj hrozba…?

Obozretnosti nikdy nie je dosť!

Prosba: Chcela som sa podeliť o svoje myšlienky. Môže a nemusí vás to zaujať. Ak vás to nezaujme a budete mať chuť kritizovať osobu, ktorá to napísala, napíšte to, prosím na papier, papier skrčte a hoďte do koša, budem za to vďačná. Konštruktívnu kritiku prijímam.

Zdroj: Mesačník: Moravský senior“ a  Študijný materiál UTV Zvolen 

Alzheimer – vieme o ňom všetko?

09.02.2025

Hovorí sa, že prekonanie strachu je začiatkom múdrosti. Ak máme niekedy strach vôbec to nevadí, dôležité je strach prekonať a pozitívne sa posúvať životom. Poznala som jednu pani (lekárka na dôchodku), naša susedka, ktorá mi vždy hovorila: „Chôdza je nesmierne dôležitá. Chodiť treba, kým chodím a viem, od ktorého bytu mám kľúče som [...]

Jóbova správa, jobovka…

08.01.2025

Nebudem vás zaťažovať Jóbovým životným príbehom. Toto označenie pravdepodobne pochádza zo Starého zákona, z knihy Jób,iba chcem poukázať na „jóbove správy“ dnešnej doby. Toto označenie sa mi celkom hodí. „Toľko múdrych ľudí“ na jeden meter štvorcový nenájdeme snáď nikde, či…Každý deň sa objaví nejaká „Jóbova zvesť“, nestačím sa [...]

Vypustiť „paru“alebo radšej dusiť hnev v sebe?

06.01.2025

„Ou, čo s ňou, s nervóznou vašou famíliou…“ S úsmevom spomínam na túto pesničku. Zrejme v tom čase bol pôvodným interpretom spevák a herec Jozef Krištof. Pravda, bolo to dávno, veľmi dávno, keď ma nedokázalo ešte nič „vytočiť.“ Dokonca, vtedy som mala tendenciu napodobňovať „zlostníkov“. Časy sa menia a my sa meníme s nimi. [...]

Nikola Čorbová

Slovenka prepísala históriu v Himalájach: Nikola Čorbová sa stala prvou ženou, ktorá ovládla jeden z najbrutálnejších triatlonov sveta

21.05.2025 09:40

Nikola to zvládla v čase 17 hodín a 8 minút, čím vytvorila nový traťový rekord a porazila všetkých súperov bez rozdielu pohlavia.

policajti, polícia

Obrovská tragédia: Vodič pri pohýnaní dodávky zrazil ročné dieťa, v nemocnici zraneniam podľahlo

21.05.2025 09:36

Za doposiaľ presne nejasných okolností došlo k vážnym zraneniam ročného dieťaťa, ktoré sa pohybovalo v blízkosti dodávky.

Mozner, Pellegrini

Prezident vymenoval za nového predsedu Najvyššieho súdu Františka Moznera

21.05.2025 09:11

Za Moznera hlasovalo 15 zo 17 členov súdnej rady. Vo funkcii nahradil Jána Šikutu.

fico, šimečka

Prieskum SANEP o dôveryhodnosti lídrov: Šimečka dobehol Fica, Uhrík predbehol Majerského

21.05.2025 09:00

Dôveryhodnosť lídrov politických strán približne kopíruje preferencie ich politických subjektov.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 154
Celková čítanosť: 312530x
Priemerná čítanosť článkov: 2029x

Autor blogu