Všetko s mierou a platí to aj o vode…

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou:

„Dodržiavame pitný režim?“

Je všeobecne známe, že v extrémnych podmienkach môžeme bez príjmu kalórií vydržať niekoľko týždňov, bez príjmu tekutín vydržíme iba niekoľko dní. Sú aj iní „borci“, ale to už podľa mňa nesúvisí s múdrym rozhodnutím. Považujem to skôr za nevhodné experimentovanie s vlastným zdravím.

Prečo je pitný režim dôležitý?

Dôvod je jednoduchý – 60 až 70% ľudského tela tvorí voda. Pritom priemerne denne vylúčime (potením, močom, stolicou a dýchaním) cca 2,5 litra tekutín. Časť tekutín si dokáže telo metabolizovať, ale väčšiu časť si musíme doplniť vo forme pitného režimu.

Názory na množstvo vody, sa rôznia a často si aj protirečia. Prikláňam sa k názoru, že žiadne ideálne množstvo vypitej vody neexistuje, pretože telo a potreby každého človeka sú individuálne. Ako sa teda orientovať?

Faktory, ktoré by sme mali pri pitnom režim akceptovať:

  1. Teplota a ročné obdobie
  2. Miesto pobytu – miestnosť, región, krajina…
  3. Aktivita počas dňa – fyzická práca, šport
  4. Jedálny lístok – stravovanie – zloženie stravy
  5. Zdravotný stav.

Osobne sa mi osvedčilo „pohárové pitie“, čím si zabezpečím pravidelný príjem tekutín a dodržím zásadu, že by sme mali  piť v menších dávkach a to  niekoľkokrát denne. Nepiť celý deň a potom to dohnať naraz, urobí viac škody ako osohu. Naše obličky dokážu  cca za hodinu spracovať a približne 0,7 – 1 liter tekutín. Vysoké dávky tekutín  v krátkom čase môžu spôsobiť preťaženie obličiek a s tým spojené ďalšie zdravotné komplikácie, vrátane opuchu mozgu . Všetko, s mierou je aj v tom prípade nesmierne dôležité!

Možno poznáte slogan: „Ste to čo jete, rovnako to platí aj o pití.“ Väčšina odborníkov sa zhoduje v tom, že najvhodnejšou tekutinou je obyčajná pitná voda. Je to najprirodzenejšia a najlacnejšia možnosť, ako si doplniť tekutiny a zabezpečiť si dostatočnú hydratáciu. Navyše vyhneme sa nadbytočným kalóriám a cukrom.

Vodu si môžeme ochutiť citrónom, limetkou, mätou alebo ju nahradiť kvalitným nesladeným čajom.

Nezabudnime sa ponúknuť, nečakajme na smäd:

Tiež je pravda, že ľudia vo vyššom veku a deti necítia smäd, môže ich to ohroziť. U deti musia dohliadnuť rodičia, učitelia a vychovávatelia. U dospelých je dôležité nastaviť si systém pitného režimu. Napríklad „pohárový systém“. Neexistuje univerzálna rada, ale  určite nie problém mať veď seba pohár, fľašu a nastaviť si pripomienku alebo si zvoliť systém podľa vlastného harmonogramu dňa. Nezabúdajme, zvyk je železná košeľa. 

Dehydratáciu vieme posúdiť:

  • tmavý, zapáchajúci moč
  • zvýšená únava, ospalosť (menší objem krvi, navyše hustej a ťažko prechádzajúcej jednotlivými časťami tela)
  • nízky krvný tlak (rovnako menší objem krvi, krv je hustejšia)
  • zrýchlená frekvencia tepu
  • zlá koncentrácia, kolaps až strata vedomia

Nedopusťme takýto stav!

Ja dodržiavam  nasledovnú zásadu: poruke mám 250 ml pohár a  + – dodržiavam čas

  1. po prebudení – voda na lačný žalúdok pomáha rozprúdiť krvný obeh a naštartuje trávenie
  2. po cca 20 minútovej rannej rozcvičke – pomôžeme fungovaniu svalstva
  3. ½ hodiny pred jedlom (raňajky, obed, večera)  – aktivuje sa tráviaci systém, prečistí žalúdočná sliznica. Mám to tak zaužívané dlhé roky. Ako dieťa som mala zákaz piť pred jedlom. Vidím mamin zdvihnutý prst „Nebude ti chutiť jesť!“ Naopak, ja nepijem po jedle, pretože sa tým zriedia žalúdočné šťavy a naruší sa tráviaci proces.
  4. cca 1 hodinu pred spaním – znižuje sa riziko kardiovaskulárnych problémov,  spánok je pokojnejší.

Mne tento systém vyhovuje. Môžete a nemusíte vyskúšať, hlavne rešpektujte svoje potreby, počúvajte svoje telo.

Nezabudnime:

„Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ 

Latinské príslovie

Alzheimer – vieme o ňom všetko?

09.02.2025

Hovorí sa, že prekonanie strachu je začiatkom múdrosti. Ak máme niekedy strach vôbec to nevadí, dôležité je strach prekonať a pozitívne sa posúvať životom. Poznala som jednu pani (lekárka na dôchodku), naša susedka, ktorá mi vždy hovorila: „Chôdza je nesmierne dôležitá. Chodiť treba, kým chodím a viem, od ktorého bytu mám kľúče som [...]

Jóbova správa, jobovka…

08.01.2025

Nebudem vás zaťažovať Jóbovým životným príbehom. Toto označenie pravdepodobne pochádza zo Starého zákona, z knihy Jób,iba chcem poukázať na „jóbove správy“ dnešnej doby. Toto označenie sa mi celkom hodí. „Toľko múdrych ľudí“ na jeden meter štvorcový nenájdeme snáď nikde, či…Každý deň sa objaví nejaká „Jóbova zvesť“, nestačím sa [...]

Vypustiť „paru“alebo radšej dusiť hnev v sebe?

06.01.2025

„Ou, čo s ňou, s nervóznou vašou famíliou…“ S úsmevom spomínam na túto pesničku. Zrejme v tom čase bol pôvodným interpretom spevák a herec Jozef Krištof. Pravda, bolo to dávno, veľmi dávno, keď ma nedokázalo ešte nič „vytočiť.“ Dokonca, vtedy som mala tendenciu napodobňovať „zlostníkov“. Časy sa menia a my sa meníme s nimi. [...]

protest pochod bratislava

Vo viacerých mestách v SR i v zahraničí sa v piatok konali protesty

04.04.2025 23:43

Verejnosť protestuje aj proti novele zákona o mimovládnych organizáciách.

mimoriadne1, mim1, zemetrasenie, seizmograf

Oblasť pri ostrove Nová Británia zasiahlo zemetrasenie o sile 7,2 stupňa

04.04.2025 23:34

Podľa agentúry Reuters bolo vydané varovanie pred cunami.

býk

Objavilo sa ďalšie ohnisko slintačky a krívačky. Slovensko uzavrie niektoré hraničné priechody

04.04.2025 17:11, aktualizované: 20:26

Má ísť o 17 priechodov v Bratislavskom, Košickom a Banskobystrickom kraji.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 154
Celková čítanosť: 307180x
Priemerná čítanosť článkov: 1995x

Autor blogu