Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť…

Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či  už v sebe nesie pozitívny alebo negatívny náboj. Môžeme sa naučiť niečo nové, dobré a správne, alebo nám príbeh pomôže vyhnúť sa prípadným chybám.

Ja osobne rada čítam príbehy, rada píšem príbehy, najmä odpozorované, ale nebránim sa ani prežitým, ak  majú splniť svoj účel. Určite nie som sama, s takou ambíciou  nás je nesmierne veľa.

Môžete a nemusíte so mnou súhlasiť. Často ma prekvapujeme diskusia k príbehom. Ak niekto príde s príbehom  a diskusia sa  točí o tom, ako mal hrdina/hrdinovia konať, čo mali urobiť, tak tomu nie veľmi rozumiem. Môže to byť prianie niektorých diskutujúcich, ale výsledok aj, tak neovplyvnia. Čo sa stalo, stalo sa…

Toto poznanie bolo pre mňa podnetom, že som svoju pozornosť zamerala na rozprávačov. Rozprávača, vnímam v prvom rade, ako sprostredkovateľa medzi tým, kto príbeh zažil, napríklad: priateľ/priateľka, kolega/kolegyňa, sused/susedka, či  náhodný cestujúci/ cestujúca a medzi príbehom – čo sa stalo. Rozprávača považujem za nositeľa príbehu. Môže sa  s príbehom stotožniť (s konaním, s názormi, s morálkou ľudí), ktorí tvoria jadro príbehu, ale tiež nemusí. Príbeh iba reprodukuje. Rozprávač môže byť aj autorom príbehu, ktorý reálne neexistuje, nezodpovedá skutočnosti.

Mne osobne je sympatický rozprávač, ktorý dobre  pozná  príbeh – svet postáv z vonku i z vnútra. Všetko vie, všetko videl a všetko počul. Vytvára ilúziu, ako by sme  boli súčasťou príbehu. Podobný postoj zaujíma rozprávač – prostredníctvom, ktorého sa čitateľ zoznamuje s postavami príbehu (opisom), ibaže tento rozprávač nekomentuje vnútorné prežívanie postáv príbehu. Mne osobne to tam chýba. Ibaže na druhej strane dáva čitateľovi  priestor dotvárať si  príbeh – rozprávač sa snaží byť zážitkový. V tomto prípade by som komentár k príbehu akceptovala, dokonca by sa žiadal. Ibaže takých situácii asi nebude veľa.Ak je rozprávačom spisovateľ, literát, tak diskusia  k príbehu nebude  podľa mňa na mieste. V takom prípade to môže byť skôr recenzia, podobne, ako je to v takýchto prípadoch: odborný posudok vedeckého alebo umeleckého diela, jeho ocenenie, zhodnotenie.

Zaujímavým z môjho pohľadu je aj  rozprávač, ktorý je  jedným z postáv príbehu. Spravidla rozpráva svoj vlastný príbeh. Rozprávač odkrýva sám seba. Ibaže, odhaľovanie vlastnej duše nemusí byť vždy príjemné. Zaujímavým zdrojom príbehov môžu byť noci, aj sen môže byť inšpirujúci pre rozprávača. Moje sny sú často príbehmi, len si ich zapamätať.

Ešte viac než písanie príbehov ma zaujalo rozprávanie príbehov, keďže dnes je IN používať cudzie slová použijem ho aj ja – Storytelling. Rozprávač pracuje s farbou hlasu, s intonáciou, s gestikuláciou, čím sa príbeh stáva ešte zaujímavejší.

Osobitne sa prihováram za rozprávanie príbehov deťom. Najprirodzenejšia a najstaršia činnosť, ktorú dokonca možno považovať aj za umenie. Dnes sme na to akosi pozabudli, ale kedysi v rodinách existovali rodinní rozprávači. Takým bol aj môj starý otec, s krásnym fonetickým hlasom. Vyrástla som na príbehoch. Oceňujem pedagógov a rodičov, ktorí túto retro-činnosť oprášili a hovoria s deťmi aj cez príbehy. Príbehy nám môžu zlepši vzťahy v rodine, ale môžu pomôcť deťom, vnúčatám tvoriť vlastné projekty  najskôr v škole a neskôr i vo svojej profesii. Hovorí sa, že príbehy povzbudzujú ľudí k činom, v prospech tejto myšlienky hovoria aj moje životné skúsenosti.

Úvahu o príbehoch a rozprávačov si dovolím ukončiť myšlienkou a zaželať príbehom písaným, i tým prerozprávaným, aby sa stali inšpirujúcim umením pre život.

„Život napodobňuje umenie oveľa viac, ako umenie napodobňuje život.“

Oscar Wilde

Karlova Studánka – rozprávkové kúpele

12.11.2024

Moderné a zároveň starobylé kúpele obklopené prekrásnou prírodou. Ojedinele a úžasne prebudované. Kúpele, ktoré dýchajú históriou a zároveň poskytujú nadštandardné služby. Karlova Studánka je obec v ČR, v Moravskosliezskom kraji, v okrese Bruntál. Rozlohou je najmenšou českou obcou, ktorá si získava turistov podhorskou [...]

Bazilika sv. Jakuba v Levoči – legenda o kríži alebo spojenie príjemného s užitočným

01.11.2024

Možno viete, možno nie, že kedysi dávno rodina Wildnera, vtedajšieho senátora Levoče bola Bohu nekonečne zaviazaná. Svoju vďaku prejavili tým, že na strechu baziliky, nad hlavný oltár, umiestnili kovaný kríž, ktorý sa tam nachádza dodnes. Tak hovorí legenda. Skôr, ako sa zmienim o legende patrí sa pripomenúť, že Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia boli [...]

BÁJKY, ktoré nesú v sebe posolstvo… (4)

26.10.2024

Chcete sa so mnou po ŠTVRTÝ RAZ poprechádzať svetom bájok, ktoré nesú v sebe posolstvo? Možno áno, možno nie. A možno práve teraz niekto významne zdvihol obočie. Akceptujem, zrejme neprinesiem nič nové, iba sa pokúsim zamerať pozornosť iným smerom. Mojim prvoplánovým cieľom je odľahčiť situáciu a snáď prispieť k zmierlivejšej, znášanlivejšej [...]

haka

Poslanci bojovým tancom haka prerušili zasadnutie novozélandského parlamentu

14.11.2024 22:20

Narušili tak hlasovanie o návrhu sporného zákona.

Netanjahu

Šéf Netanjahuovho kabinetu čelí vyšetrovaniu kvôli záznamom zo 7. októbra

14.11.2024 22:00

Teroristické hnutie Hamas vtedy vykonalo útok na izraelskom území.

JAR baňa Stilfontein baníci uviaznutí

Juhoafrická vláda uzavrela šachtu aj s tisíckami nelegálnych baníkov, chce ich vyhladovať

14.11.2024 21:55

Miestna polícia uzavrela vchody slúžiace na dopravu zásob do podzemia.

eštok, solák, zurian

Lož aj falšovanie. Detaily brutality v Košiciach: Policajti klamali, obvinený sa snažil manipulovať svedkov

14.11.2024 19:42

Ku košickej policajnej brutalite zasadal výbor pre obranu a bezpečnosť.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 146
Celková čítanosť: 279561x
Priemerná čítanosť článkov: 1915x

Autor blogu