Založ si blog

Aj cesta môže byť cieľ…

Koľko ľudí toľko názorov, toľko predstáv, čo pre toho – ktorého  cesta znamená. Naše predstavy sa budú líšiť podľa veku a podľa životnej situácie, v ktorej sa práve nachádzame.

Iné budú myšlienky a predstavy človeka, ktorý cestuje do práce. Pravdepodobne budú smerovať k doprave, pozemnej komunikácii, k naším cestám… Inému sa pod slovom cesta vybaví cestovanie – výlet. Ďalšiemu napadne, že u susedov je na ceste dieťa, rodina je v očakávaní.  Niekto iný  bol včera odprevadiť priateľa na poslednej ceste.

Možno sú aj takí, ako ja, čo sa budú zamýšľať nad cestou,  ako nad  cieľom poznania.

Cestujme, aby náš život nebol fádny

Možno ste aj vy mali taký pocit, že už máte všetkého dosť? Mysleli ste si, že sa vydáte na cestu a utečiete od problémov. Neutečieme, ale môžeme sa zbaviť jednotvárnosti, fádnosti a vrátiť sa späť na pokojnejšiu cestu životom. Cestujme, urobme si radosť!

Robí nás cestovanie naozaj šťastnejšími?

Áno, cestovaním si svojim spôsobom môžeme urobiť radosť. Rozširujeme si vedomostné obzory, získavame nové skúsenosti, poznávame nových ľudí, získavame priateľov. Nie nadarmo sa hovorí, kto nájde priateľa nájde šťastie. Zároveň je to aj určitá forma sebapoznania, spoznávame svoje reakcie v náročných situáciách, ale je to aj určitá forma sebarealizácia. Navyše cestovaním nadobudneme cenné zážitky a následne spomienky, ktoré nám už nikto nikdy nezoberie. Ak by sme ostali na jednom mieste a budeme robiť rutinne činnosti spomienky nebudú také krásne, ako tie, ktoré získame cestovaním.

Aj cesta môže byť cieľ

„Cesta je cieľ,“ veta, ktorá bola vyslovená niekedy okolo roku 551 a 479 pred n. l., vyslovil ju čínsky filozof, politik – Konfucius. To, že cesta môže byť cieľ platí pre mňa najmä pri poznávacích zájazdoch. Pokiaľ sme na ceste máme náplň, prídeme do cieľa a vytýčime si ďalší…Nedá mi, aby som pri tejto príležitosti nepripomenula, že lepšie je raz vidieť (zažiť), ako stokrát počuť.

Ako nájsť spoločníkov/spoločníčky na cesty?

Túto otázku si možno častejšie povieme po odchode z aktívneho pracovného života. Tento nový status znamená aj stratu sociálnych kontaktov a hľadanie nových. Nechcem sa nikoho dotknúť, viem, že sú aktívni členovia klubov dôchodcov, ale sú aj takí, ktorých nezdvihnete zo stoličky ani „heverom“.  Akceptujem, iba zopakujem, že aktivity, vrátane predstavy o cestovaní sa budú líšiť podľa veku, či podľa životnej situácie, preto ja osobne vyhľadávam aktívnych ľudí. Počas pracovného života sme, ako rodina utekali k moru, možno sem-tam poznávací zájazd a  kúpeľný liečebný pobyt. Moje podmienky sa radikálne zmenili, a tým aj nároky na cestovanie.

Cestovanie – poznávacie zájazdy som zaradila do svojho života v oveľa širšom rozsahu počas štúdia na UTV, najmä, keď som sa rozhodla pre odbor Pamiatky UNESCO doma a v zahraničí. Zoznam pamiatok zapísaný do svetového dedičstva UNESCO sa stal pre mňa zdrojom informácii v lavici UTV, ale aj na poznávacích zájazdoch. Ťažko vymenovať všetky, spomeniem aspoň pár domácich, najmä tie, ktoré som osobne navštívila, a ktoré mi najviac ostali v pamäti.

Sakrálna architektúra:

Drevené kostolíky – rímskokatolícke, gréckokatolícke, pravoslávne a evanjelické. Pochádzajú zo 17. a 18.storočia. Z dostupnej literatúry faktu sa dozvedáme, že  z viac, ako 300 drevených kostolov postavených na Slovensku bolo zachovaných takmer 60 a 8 bolo zapísaných do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Kultúrne lokality:

Učarovala mi Banská Štiavnica a technické pamiatky. Rezervácia ľudovej architektúry Vlkolínec, či  historické jadro mesta Bardejov.

Prírodné lokality:

Jaskyne Slovenského krasu a Aggteleckého krasu, najmä Ochtinská aragonitová jaskyňa, Domica, Dobšinská ľadová jaskyňa. 

Nehmotné kultúrne pamiatky:

Fujara, najtypickejší slovenský hudobný nástroj, ktorý patrí k môjmu rodnému kraju. Gajdošská kultúra, či  Horehronský viachlasný spev

Milujem históriu, považujem ju za učiteľku života, tak som bola vedená od útleho detstva, tak som to uplatňovala v mojej rodine. Je toho ešte veľa, čo by som chcela spoznať, navštíviť, pravda, ak mi zdravie dovolí. Niekedy mám pocit, že mi viac-menej, ale asi skôr viac, ako menej ostáva cestovať „prstom na mape“, ale aj to je cesta poznania.

Prihováram sa, venujme najbližší voľný víkend, blížiace sa prázdniny svojim deťom, vnúčatám, potešme ich zážitkovým – cestovateľským darčekom. Spomeňme si na svoje detstvo, z ktorého zážitky nám zostali na dlhé roky. Materiálne veci skôr zapadnú do zabudnutia, taká je aj moja skúsenosť.

Zážitkové darčeky dokážu našim ratolestiam vyčariť radosť a úsmev na tvári, to stojí za to!

Poznámka: ilustračný obrázok, zdroj internet – free obrázky

Všetko s mierou a platí to aj o vode…

12.07.2024

Hoci je voda pre život nesmierne dôležitá slovné spojenie „všetko s mierou“ platí aj o vode. Tým však v žiadnom prípade nechcem podceňovať pitný režim, a už vôbec nie v týchto extrémne horúcich dňoch. Pekne po poriadku, začnem prepotrebnou hydratáciou organizmu s otázkou: „Dodržiavame pitný režim?“ Je všeobecne známe, že v extrémnych [...]

Čože sa to stalo, čo sa prihodilo?

06.07.2024

Príbeh, či historka? Už samotné slovo „príbeh, historka“ nás nabáda zbystriť pozornosť. Príbehy priťahujú našu pozornosť… Okrem samotného príbehu, historky je dôležitý aj rozprávač. On vdýchne dušu príbehu. Príbeh môže byť inšpiratívny, motivačný, ale rovnako môže byť odstrašujúci. V každom prípade môže byť poučný, či už [...]

MIER – stav bez vojny, bez bojov, bez konfliktov…

29.06.2024

Uvedomujeme si, aká dôležitá je táto veta? Určite áno. Veď, vojny ničia všetky hodnoty, domovy a životy ľudí. Mier je najvyššou hodnotou a tak musí byť aj naším najvyšším záujmom. Skôr, ako sa dostanem k nadpisu zmienim sa pár slovami o generácii – o pokolení. Hlavne o mojej generácii. Domnievam sa, že ma snáď čitateľ skôr pochopí. [...]

ukrajina, charkov, škola, deti, zelenskyj

V Charkove vybudujú sústavu podzemných škôl. Chcú ochrániť deti pred neustálymi ruskými útokmi

17.07.2024 12:34

Po úspešnej realizácii prvého projektu podzemnej školy na Ukrajine sa v Charkove začala výstavba ďalších troch takýchto zariadení.

smer, ps, eurovoľby

Politické strany v tohtoročných eurovoľbách minuli o tretinu viac ako v roku 2019

17.07.2024 12:30

Strana Smer investovala do kampane zo všetkých strán najviac financií, konkrétne 1,61 milióna eur.

Grécko Rodos požiare lesné ľudia evakuácia

Bulharsko pre lesné požiare volá o pomoc. Česko mu podalo pomocnú ruku, posiela vrtuľníky

17.07.2024 12:18

Úrady v Bulharsku vyhlásili pre požiare čiastočný stav núdze a evakuovali obyvateľov v dotknutých oblastiach.

Vorobjov

Bývalý policajt Vorobjov sa opäť postavil pred súd, tentokrát za korupciu

17.07.2024 12:15

V súčasnosti čelí obvineniu z korupcie, pričom podľa obžaloby prednesenej prokurátorom mal v máji 2018 prijať úplatok 2 000 eur od iného policajta.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 253086x
Priemerná čítanosť článkov: 1889x

Autor blogu