Založ si blog

ORCHIDEA – jemná krása

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do  Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom:

Trópy v Turci – exotické orchidey.  

Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, v tej našej určite. Z dostupnej literatúry sa dozvedáme, že sa orchideám pripisuje, označenie kozmopolitné rastliny. Nachádzajú sa takmer v každom biotope na Zemi. Najbohatšia rozmanitosť rodov a druhov orchideí na svete sa nachádza v trópoch. Dnes je vraj na svete vyše 100 tisíc hybridov a kultivarov orchidey, a stále vznikajú nové. Všetky voľne rastúce druhy orchidey sú chránené!

Vo voľnej prírode rastú orchidey prichytené v korunách stromov a na iných rastlinách. Rastú vo vzduchu a neparazitujú. Aj na výstave sme také voľne zavesené orchidey pozorovali s úžasom a zamýšľali sa na ich vlahou. Pravda iné je to v prírode. Stromy a rastliny poskytujú orchideám všetko, čo potrebujú. Majú tu dostatok čerstvého vzduchu na to, aby mohli dýchať koreňmi, ktoré vyživujú rastliny vodou a živinami z okolia. Divokým orchideám nehrozí ani premokrenie, zároveň majú dostatočnú vzdušnú vlhkosť a dosť svetla, ktoré milujú. Na podmienky ich života by sme nemali zabudnú  ani pri svojich domácich orchideách. U nás máme zaužívaný tento postup:

Zvažujeme nákup. Obchodné reťazce síce ponúkajú výhodne ceny, ale nie vždy nakúpime kvalitu. Ja sa dlhé roky riadim zásadou: „nie sme takí bohatí, aby sme kupovali lacné veci“. Tiež treba myslieť na to, že existujú aj záhradné druhy orchidey. Tie by v byte nevydržali dlho.

Tak, ako sa potrebujeme adaptovať na nové podmienky my,  mali by sme to umožniť aj orchidei, ktorú sme si priniesli domov. Ak sme kúpili orchideu zabalená v papieri, tak ju  takto necháme v byte ešte pár hodín, pravda nie na teplom mieste. Až potom ju  prenesieme do teplejšej miestnosti.

Orchideám vyhovuje svetlé miesto, západná alebo východná strana, zatemnená žalúziami, najmä počas leta. Náš byt je otočený na obidve strany. Osobitne dávame pozor na vetranie bytu počas zimných mesiacov.

Dôležité je zalievanie. Orchidey nepotrebujú veľa vody, Voda by sa nikdy nemal dostať do srdiečka. Zalievame mäkkou, odstátou vodou (vyhovuje dažďová alebo prevarená). Do vody pridáme hnojivo na podporu kvitnutia, okrem vegetačné obdobia. Orchideu zalejeme a prebytočnú vodu odstránime. Ako často? V zime 1x za dva týždne, v lete 1x za týždeň.

Starostlivosť o orchidey sa nám vráti v podobe krásnych kvetov. Ak ste našli v nich záľubu aj vy, výstava trvá ešte do 7.apríla 2024, v niektoré stanovené dni je dokonca spojená aj s predajom.

Poznámka: fotografie autorka blogu

Mám pripravenú aj videoprezentáciu v PowerPoint, žiaľ nepodarilo sa nahrať.

INDIVIDUÁLNA A KOLEKTÍVNA PAMÄŤ

11.05.2024

Inšpiroval ma test – Pamäť na historické udalosti – 25 vymyslených udalostí, ktoré sa stali v priebehu 25-tich rokov. Mojou úlohou bolo za 15 minút zapamätať si, ktorá udalosť, v ktorom roku nastala. Čím viac udalostí sa mi podarilo správne priradiť, tým som bola úspešnejšia. Na tréning pamäte nezabúdam, hoci sama [...]

Je priznanie názoru zároveň priznaním, resp. potvrdením charakteru?

08.05.2024

Myslela som si, alebo inak, očakávala som, že už konečne nastanú dni a s nimi aj útlm „planých reči“. Žiaľ, nestalo sa, a zrejme sa, tak ľahko ani nestane. Sociálne siete, milované i zatracované. Nuž, keby moja „titulka“ nebola otázkou, ale všeobecne potvrdenou pravdou možno by mnohí ľudia vyjadrovali svoje názory opatrnejšie, [...]

Víno pije, vodu káže alebo Reči sa hovoria, chlieb sa je…

20.04.2024

Začala som slovenskými prísloviami, pokračovať by som chcela generačnými problémami. Mám pocit, akoby sa pomyslené generačné nožnice roztvárali stále viac a viac. Nechápem autorov niektorých internetových, zvukových a printových príspevkov, ktorí neváhajú prilievať „olej do ohňa“. Iste, nič nie je biele, ani čierne, ale zovšeobecňovať problémy [...]

gedra

Začali sa prípravy zákona na zlepšenie bezpečnostnej situácie

24.05.2024 18:44

Na ministerstvá bol postúpený zoznam opatrení, ktoré je potrebné aplikovať na rezortnej úrovni s cieľom zlepšenia bezpečnosti a odolnosti SR.

orbán

Orbán: Sme spojení so slovenskou tajnou službou, máme informácie o atentáte na Fica

24.05.2024 17:32

Podľa Orbána mnoho ľudí adresovalo kritiku slovenským tajným službám kvôli tomu, čo sa stalo.

Vlada Kmec

Eurokomisia vyplatí Slovensku štvrtú tranžu z plánu obnovy

24.05.2024 16:04, aktualizované: 16:20

Slovensku nič nestojí v ceste, aby sa dostalo k 923 miliónom eur cez štvrtú žiadosť národného plánu obnovy a odolnosti.

img-banner-hangar

Hangáre pre nové stíhačky F-16 dovezú Taliani. Ministerstvo obrany za ne zaplatí viac ako štyri milióny eur

24.05.2024 16:00

Budú slúžiť aj ako mobilné opravovne či garáže pre bojové vrtuľníky Black Hawk.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 233546x
Priemerná čítanosť článkov: 1839x

Autor blogu