Založ si blog

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si  všetci starší zaslúžia úctu.

V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením OSN za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších.

ÚCTA nie je iba slušnosť, je to oveľa viac. Prvá by mala byť úcta k sebe samému, až potom vieme a môžeme rozdávať úctu k iným. Kde sa tomu naučíme? Predsa v RODINE. Dôležitá je úcta k rodičom, k starým rodičom, úcta k učiteľom, nadriadeným, úcta k spoločensky významným osobám, ale rovnako úcta k cudzím ľuďom bez ohľadu na národnosť, náboženské vyznanie, politickú príslušnosť… Nezabúdajme na osamelých starších ľudí. Tiež raz rozdávali lásku a úctu. Preukážme im dostatok rešpektu a úcty. Zaslúžia si to!

Zámerne dnes nechcem písať o  tom, čo robia  alebo môžu seniori urobiť  pre seba, pre svoje zdravie, pre svoju sebestačnosť. Iste, už sme iná generácia, ako boli naši starí rodičia. Mnohí si nevieme  predstaviť niečo také, že by naši starí rodičia  chodili na U3V alebo sa zúčastňovali na olympiáde pre seniorov.

Dnes chcem dať do pozornosti ÚCTU, najmä úctu k starším. Osobne si nemôžem sťažovať, vo svojom okolí poznám veľa mladých ľudí, ktorí vedia prejaviť úctu, pomôžu, pochopia. Nenahnevajú sa, ak niekto starší neodzdraví. Opäť pozdravia, vedia, že starší zle počujú.

Nechcem povedať, že úctu si získame  iba vekom. Napriek tomu si myslím, že je dobre a správne, ak si pri tejto príležitosti mladí ľudia uvedomujú, že raz tiež budú starí.  Je dobre a správne, aby mladí ľudia nezabúdali na svoje korene, ktorými sú ich starí rodičia. Ak je úcta v rodine iste bude aj v krajine.

Poznámka: Free obrázok – internet

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

vojna na Ukrajine, Avdijivka

ONLINE: Fitch hodnotila rating Ukrajiny, očakáva vojnu po celý rok 2024. Rusi tlačia pri Avdijivke

09.12.2023 07:50

Fitch ponechala rating Ukrajiny vo vysoko špekulatívnom pásme. Vojna bude podľa nej pokračovať, vidí určitú výhodu Ukrajiny, ale mier je v nedohľadne.

Ivan Korčok, Peter Pellegrini

Hrabko: Do súboja Korčoka s Pellegrinim sa môže vkliniť len známa osobnosť

09.12.2023 07:43

Počet kandidátov na prezidenta zrejme bude podľa publicistu Hrabka viac, ale popri Korčokovi a Pellegrinim budú len do počtu.

betlehem

Nový betlehem v Banskej Bystrici bude veľkým prekvapením. Čím je špeciálny?

09.12.2023 07:00

Triumfoval vo Vatikáne a doteraz vytvoril stovky betlehemov. Rezbár Peter Zoričák najnovšie zhotovil ikonické vianočné dielo aj pre mesto pod Urpínom.

Izrael, Gaza, Pásmo Gazy, Palestínčania

Šéf palestínskej samosprávy Abbás chce koniec bojov a medzinárodnú konferenciu

09.12.2023 06:54

Medzinárodná mierová konferencia má podľa Abbása nájsť trvalé politické riešenie a cestu k vytvoreniu palestínskeho štátu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 200322x
Priemerná čítanosť článkov: 1805x

Autor blogu