Založ si blog

Príbeh jedného umlčaného a zabudnutého zvona…

Príbehy, záhady, tajomstvá…Podnetom pre môj aktuálny záujem o zvony sa stal článok uverejnený vo Zvolenských novinách/marec 2022: O umlčanom a zabudnutom hradnom zvone  na Zvolenskom zámku. V poznámke k článku stojí: Článok bol skrátený so súhlasom autora Denisa Haberlanda, kurátora zbierok úžitkového umenia, dizajnu  architektúry. Ak máte chuť a čas tu je linka: https://samosprava.zvolen.sk/archiv.phtml?id3=150564

Zaujímavé čítanie, priznám sa o umlčanom a zabudnutom hradnom zvone som počula prvý raz. Človeka zahreje pri srdci, keď počuje vyzváňať zvon. Nezáleží na mieste ani na čase. Každý zvon vytvára jedinečnú atmosféru. Kedysi ku každému zvonu patril zvonár, dnes je to skôr výnimka. Zvony sú poháňané elektrickou energiou. Osobne si spomína na milého a skromného pána Štefana Vlka, zvonára a kostolníka v Detve. Pochovaný je na miestnom cintoríne v Detve. Dlhoročný organista František Valent napísal životopis laického katolíka Štefana Vlka – Nezlomený diablom. Vždy, keď sa vraciam do Detvy, k hrobu  rodičov, zastavím sa cestou pri hrobe pána Š. Vlka i F. Valenta.

Ako dieťa som počúvala zvonenie z Detvianskeho kostola.  Osobitne mi ostalo v pamäti obedňajšie zvonenie. Ľudia pracujúci v záhradách či na poli zastali a v tichosti sa modlili: Modlitbu Anjel Pána. V nedeľu a vo sviatok som vnímala zvonenie, ktoré zvolávalo na omšu. Veľmi smutné bolo zvolenie, ktorému sa hovorilo „umieráčik“. Zvon dával ľuďom na známosť, že niekto umrel.

Našťastie nikdy som vo svojom živote nezažila, že by zvony Detvianskeho kostola vydávali poplachový signál pri požiari, povodni, radiačnom žiarení, či vpáde cudzích vojsk. Pevne dúfam a verím, že žiadne zvony v takýchto prípadoch nepočujem, nezažijem.

Radšej sa vrátim k histórii. Zvony – ich históriou, funkciou, akustikou, výrobou, spôsobom ladenia a spôsobom hrania sa zaoberá náuka o zvonoch – kampanológia.

Ak by som mala urobiť jednoduchý opis zvonu, tak poviem, že zvon je ľubozvučný nástroj kalichovitého tvaru vyrobený z bronzovej zliatiny. Sú i také, ktoré boli odliate majstrami, skúsenými „zvonármi“ z ocele. Zvon je teda tvorený telom – obráteným kalichom a srdcom, ktoré je zavesené uprostred zvonu. Práve srdce je pohyblivá, bicia súčasť zvonu, ktoré vydáva krásny zvuk.

Zvony bývajú zdobené rôznymi reliéfmi s krásnou konkrétnou tóninou. Z histórie sa dozvedáme, že prvé zdobenie zvonov, reliéfy a nápisy sa objavujú ojedinele už v 9. storočí, ale oveľa väčší rozsah je zaznamenaný až v 12.storočí. Postupne sa zdokonaľovali, prispôsobovali dobe.

Ako som už spomenula v svojich osobných skúsenostiach, zvony sú najčastejšie používané v kostoloch, chrámoch, kláštoroch a v kaplnkách. Veľké zvony v kostoloch bývajú pomenované po svätých a bývajú vysvätené. Nedá mi pri tejto príležitosti  nespomenúť významné hudobné pamiatky zložené z väčšieho počtu zvonov tzv. zvonkohry.

Ak si zmienený článok Zvolenských novín, marec 2022 prečítate určite sa dočítate, že tradičné ručné zvonenie a funkcia zvonárov bola zapísaná v roku 2011 do  Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva SR. V prípade vášho záujmu tu nájdete kompletný zoznam: https://www.ludovakultura.sk/zoznamy-nkd-slovenska/reprezentativny-zoznam-nehmotneho-kulturneho-dedicstva-slovenska/prvky-zapisane-v-reprezentativnom-zozname-nkd-slovenska/

Uvedomujem si, že jeden príspevok na blogu nemôže zachytiť všetko, na čo by som chcela upozorniť. Verím, že bude aspoň inšpiráciou k vyhľadaniu a zoznámeniu sa s ďalšími informáciami o zabudnutom hradom zvone, či o histórii zvonov vo všeobecnosti.

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

Máme iba jednu spoločnú planétu…

10.06.2022

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme – mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci. A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

polícia, Oslo, streľba

Strelec v nórskom Osle zabil dvoch ľudí a ďalších zranil

25.06.2022 05:39

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenia pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí.

Ursula Von der Leyenová

Leyenovej dva stupne Celzia: Na klíme toľko pridať, pri kúrení ubrať

24.06.2022 22:47

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok spotrebiteľov v EÚ vyzvala, aby šetrili energiu.

babiš

Kto bude českým prezidentom? V druhom kole by Pavel porazil Babiša

24.06.2022 22:02

Najviac presvedčených voličov má Andrej Babiš. Jeho najväčší rival Petr Pavel by však v hypotetickom druhom kole presvedčivo vyhral.

samovražda, obesenie, povraz, pomoc, slučka

V Bratislave našli obeseného mladíka

24.06.2022 20:41

Policajti našli v piatok v lese na Haanovej ulici v Bratislave obeseného 22-ročného muža.