Založ si blog

Reziliencia – schopnosť zvládať záťažové situácie, konať v súlade so svojimi hodnotami…

Zvedavosť – moja vlastnosť. Nuž, zvedavá som dosť. Zase nie, tak veľmi, aby to nebolo v medziach normy. Keď spoznám, hoci pre mňa iba jedno nové slovo snažím sa o ňom zistiť, čo najviac.

21.02.2022 nám začal na U3V pri TU Zvolen letný semester v odbore: Rozvoj mentálnych a psychických zručnosti. Prvá prednáška bola zameraná na „REZILIENCIU“, pre mňa to bola zaujímavá informácia, zaujímavá téma. Rada sa o informácie podelím, pravda, ak nás budeme mať spoločný záujem. Možno je tu niekto, kto má z tejto oblasti bohatšie vedomosti, skúsenosti verím, že sa ozve v debate.

Téma, ako šitá na túto dobu. Ostatné dva roky sú  pre všetkých mladých i tých skôr narodených náročné, poznačené pandémiou a rozporuplnými informáciami. Niekedy viac, inokedy menej sme sa vedeli stotožniť s nariadeniami, ktoré boli často zmenené skôr, než začali platiť. A potom „ buď múdra!“

Ako by to nestačilo. Pribudlo ďalšie zlo! Náš život sa opäť odchyľuje od správnej cesty, hrnie sa do záhuby, dovolím si povedať do horšej ako priniesla pandémia. Zlo si ide opäť svojou cestou a hrôza nás ochromuje. Psychika je vystavená ďalšej neúmernej a nebezpečnej záťaži.

Iste, záleží od toho v akej etape života sme sa ťažkom období nachádzali a nachádzame. Napriek tomu sme boli takmer všetci a dovolím si povedať ešte stále sme v dôsledku vojnovej hrozby vystavení preverovaniu schopnosti, ako zvládame mimoriadne záťažové situácie, aby sme prežili dobu, čo s najmenšou ujmou zdravia. Doba nás tiež preverí či konáme tak, aby naše rozhodnutia boli  v súlade s  morálnymi hodnotami…

Čo je reziliencia?

Jednoznačná definícia pojmu „reziliencia“ vraj neexistuje, tak hovoria psychológovia. Podľa dostupných informácii sa dá zjednodušene povedať, že ide o schopnosť žiť šťastný a zmysluplný život v súlade s vlastnými osobnými hodnotami, osobným potenciálom a túžbami.  Ukrývajú sa v tom i naše morálne hodnoty, ktoré nás vedome, niekedy nevedome ovplyvňujú v rozhodnutiach. Samozrejme ide o preverovanie, ako zvládame  záťažové situácie, ktorých máme v ostatnom čase  nemálo. Žiaľ, stále gradujú.

Skúste, prosím, na chvíľu prerušiť vnímanie mojich slov. Skúste zhodnotiť vlastnú schopnosť zvládania záťažových situácií. Ako sa vám  pritom  darilo a darí uplatňovať svoje morálne hodnoty, hoci i za tak mimoriadne sťaženej životnej situácií, akou je doba, poznačená pandémiou? 

Osobne si myslím, že situáciu lepšie zvládali a zvládajú ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a majú silnejší imunitný systém. Nakoniec to vyplynulo z názorov a osobných skúsenosti aj našej študijnej skupiny.

Nepoviem nič nové, ak skonštatujem, že pre našu pohodu je nevyhnutne potrebná zdravá duša i zdravé telo, čo nakoniec úzko súvisí so spomínanou rezilienciou.

Ako sa k tomu postaviť?

„Baba raď!“ Dá sa vôbec v tieto dobe radiť? Osobne si myslím, že vždy môžeme pre sebe niečo urobiť. Mali by sme svoje súčasne mantinely dodržiavania životného štýlu prehodnotiť a rozhodne dĺžku mantinelov vedome posúvať, zväčšovať ich hranicu v prospech zdravia.

Možno si povzdychnete: „Ach tá doba.“ Áno doba je zlá. Nevieme, čo môžeme očakávať o deň, o týždeň o mesiac… 

Napriek tomu skúsme prijať za svoje slova Viktora Frankla: „Vtedy, keď nedokážeme zmeniť situáciu, stojíme pred výzvou zmeniť seba.“  Môžeme zmeniť svoj postoj k tej – ktorej situácii.

Nechcela som nikomu dávať rady, chcela som iba upozorniť na pár momentov, ktoré môžu podporiť naše fyzické i psychické zdravie. I to je spôsob, ako byť manažérom svojho zdravia. Chráňme si svoje zdravie psychické i fyzické, ktoré sa napokon vzájomne ovplyvňuje.

Vari nie je pravda, že sa stávame tým, čo opakovane robíme?

Múdrosť platná od vekov. (Aristoteles, starogrécky filozof)

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165511x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu