Založ si blog

Reziliencia – schopnosť zvládať záťažové situácie, konať v súlade so svojimi hodnotami…

Zvedavosť – moja vlastnosť. Nuž, zvedavá som dosť. Zase nie, tak veľmi, aby to nebolo v medziach normy. Keď spoznám, hoci pre mňa iba jedno nové slovo snažím sa o ňom zistiť, čo najviac.

21.02.2022 nám začal na U3V pri TU Zvolen letný semester v odbore: Rozvoj mentálnych a psychických zručnosti. Prvá prednáška bola zameraná na „REZILIENCIU“, pre mňa to bola zaujímavá informácia, zaujímavá téma. Rada sa o informácie podelím, pravda, ak nás budeme mať spoločný záujem. Možno je tu niekto, kto má z tejto oblasti bohatšie vedomosti, skúsenosti verím, že sa ozve v debate.

Téma, ako šitá na túto dobu. Ostatné dva roky sú  pre všetkých mladých i tých skôr narodených náročné, poznačené pandémiou a rozporuplnými informáciami. Niekedy viac, inokedy menej sme sa vedeli stotožniť s nariadeniami, ktoré boli často zmenené skôr, než začali platiť. A potom „ buď múdra!“

Ako by to nestačilo. Pribudlo ďalšie zlo! Náš život sa opäť odchyľuje od správnej cesty, hrnie sa do záhuby, dovolím si povedať do horšej ako priniesla pandémia. Zlo si ide opäť svojou cestou a hrôza nás ochromuje. Psychika je vystavená ďalšej neúmernej a nebezpečnej záťaži.

Iste, záleží od toho v akej etape života sme sa ťažkom období nachádzali a nachádzame. Napriek tomu sme boli takmer všetci a dovolím si povedať ešte stále sme v dôsledku vojnovej hrozby vystavení preverovaniu schopnosti, ako zvládame mimoriadne záťažové situácie, aby sme prežili dobu, čo s najmenšou ujmou zdravia. Doba nás tiež preverí či konáme tak, aby naše rozhodnutia boli  v súlade s  morálnymi hodnotami…

Čo je reziliencia?

Jednoznačná definícia pojmu „reziliencia“ vraj neexistuje, tak hovoria psychológovia. Podľa dostupných informácii sa dá zjednodušene povedať, že ide o schopnosť žiť šťastný a zmysluplný život v súlade s vlastnými osobnými hodnotami, osobným potenciálom a túžbami.  Ukrývajú sa v tom i naše morálne hodnoty, ktoré nás vedome, niekedy nevedome ovplyvňujú v rozhodnutiach. Samozrejme ide o preverovanie, ako zvládame  záťažové situácie, ktorých máme v ostatnom čase  nemálo. Žiaľ, stále gradujú.

Skúste, prosím, na chvíľu prerušiť vnímanie mojich slov. Skúste zhodnotiť vlastnú schopnosť zvládania záťažových situácií. Ako sa vám  pritom  darilo a darí uplatňovať svoje morálne hodnoty, hoci i za tak mimoriadne sťaženej životnej situácií, akou je doba, poznačená pandémiou? 

Osobne si myslím, že situáciu lepšie zvládali a zvládajú ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a majú silnejší imunitný systém. Nakoniec to vyplynulo z názorov a osobných skúsenosti aj našej študijnej skupiny.

Nepoviem nič nové, ak skonštatujem, že pre našu pohodu je nevyhnutne potrebná zdravá duša i zdravé telo, čo nakoniec úzko súvisí so spomínanou rezilienciou.

Ako sa k tomu postaviť?

„Baba raď!“ Dá sa vôbec v tieto dobe radiť? Osobne si myslím, že vždy môžeme pre sebe niečo urobiť. Mali by sme svoje súčasne mantinely dodržiavania životného štýlu prehodnotiť a rozhodne dĺžku mantinelov vedome posúvať, zväčšovať ich hranicu v prospech zdravia.

Možno si povzdychnete: „Ach tá doba.“ Áno doba je zlá. Nevieme, čo môžeme očakávať o deň, o týždeň o mesiac… 

Napriek tomu skúsme prijať za svoje slova Viktora Frankla: „Vtedy, keď nedokážeme zmeniť situáciu, stojíme pred výzvou zmeniť seba.“  Môžeme zmeniť svoj postoj k tej – ktorej situácii.

Nechcela som nikomu dávať rady, chcela som iba upozorniť na pár momentov, ktoré môžu podporiť naše fyzické i psychické zdravie. I to je spôsob, ako byť manažérom svojho zdravia. Chráňme si svoje zdravie psychické i fyzické, ktoré sa napokon vzájomne ovplyvňuje.

Vari nie je pravda, že sa stávame tým, čo opakovane robíme?

Múdrosť platná od vekov. (Aristoteles, starogrécky filozof)

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224701x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu