Založ si blog

Reziliencia – schopnosť zvládať záťažové situácie, konať v súlade so svojimi hodnotami…

Zvedavosť – moja vlastnosť. Nuž, zvedavá som dosť. Zase nie, tak veľmi, aby to nebolo v medziach normy. Keď spoznám, hoci pre mňa iba jedno nové slovo snažím sa o ňom zistiť, čo najviac.

21.02.2022 nám začal na U3V pri TU Zvolen letný semester v odbore: Rozvoj mentálnych a psychických zručnosti. Prvá prednáška bola zameraná na „REZILIENCIU“, pre mňa to bola zaujímavá informácia, zaujímavá téma. Rada sa o informácie podelím, pravda, ak nás budeme mať spoločný záujem. Možno je tu niekto, kto má z tejto oblasti bohatšie vedomosti, skúsenosti verím, že sa ozve v debate.

Téma, ako šitá na túto dobu. Ostatné dva roky sú  pre všetkých mladých i tých skôr narodených náročné, poznačené pandémiou a rozporuplnými informáciami. Niekedy viac, inokedy menej sme sa vedeli stotožniť s nariadeniami, ktoré boli často zmenené skôr, než začali platiť. A potom „ buď múdra!“

Ako by to nestačilo. Pribudlo ďalšie zlo! Náš život sa opäť odchyľuje od správnej cesty, hrnie sa do záhuby, dovolím si povedať do horšej ako priniesla pandémia. Zlo si ide opäť svojou cestou a hrôza nás ochromuje. Psychika je vystavená ďalšej neúmernej a nebezpečnej záťaži.

Iste, záleží od toho v akej etape života sme sa ťažkom období nachádzali a nachádzame. Napriek tomu sme boli takmer všetci a dovolím si povedať ešte stále sme v dôsledku vojnovej hrozby vystavení preverovaniu schopnosti, ako zvládame mimoriadne záťažové situácie, aby sme prežili dobu, čo s najmenšou ujmou zdravia. Doba nás tiež preverí či konáme tak, aby naše rozhodnutia boli  v súlade s  morálnymi hodnotami…

Čo je reziliencia?

Jednoznačná definícia pojmu „reziliencia“ vraj neexistuje, tak hovoria psychológovia. Podľa dostupných informácii sa dá zjednodušene povedať, že ide o schopnosť žiť šťastný a zmysluplný život v súlade s vlastnými osobnými hodnotami, osobným potenciálom a túžbami.  Ukrývajú sa v tom i naše morálne hodnoty, ktoré nás vedome, niekedy nevedome ovplyvňujú v rozhodnutiach. Samozrejme ide o preverovanie, ako zvládame  záťažové situácie, ktorých máme v ostatnom čase  nemálo. Žiaľ, stále gradujú.

Skúste, prosím, na chvíľu prerušiť vnímanie mojich slov. Skúste zhodnotiť vlastnú schopnosť zvládania záťažových situácií. Ako sa vám  pritom  darilo a darí uplatňovať svoje morálne hodnoty, hoci i za tak mimoriadne sťaženej životnej situácií, akou je doba, poznačená pandémiou? 

Osobne si myslím, že situáciu lepšie zvládali a zvládajú ľudia, ktorí vedú zdravý životný štýl a majú silnejší imunitný systém. Nakoniec to vyplynulo z názorov a osobných skúsenosti aj našej študijnej skupiny.

Nepoviem nič nové, ak skonštatujem, že pre našu pohodu je nevyhnutne potrebná zdravá duša i zdravé telo, čo nakoniec úzko súvisí so spomínanou rezilienciou.

Ako sa k tomu postaviť?

„Baba raď!“ Dá sa vôbec v tieto dobe radiť? Osobne si myslím, že vždy môžeme pre sebe niečo urobiť. Mali by sme svoje súčasne mantinely dodržiavania životného štýlu prehodnotiť a rozhodne dĺžku mantinelov vedome posúvať, zväčšovať ich hranicu v prospech zdravia.

Možno si povzdychnete: „Ach tá doba.“ Áno doba je zlá. Nevieme, čo môžeme očakávať o deň, o týždeň o mesiac… 

Napriek tomu skúsme prijať za svoje slova Viktora Frankla: „Vtedy, keď nedokážeme zmeniť situáciu, stojíme pred výzvou zmeniť seba.“  Môžeme zmeniť svoj postoj k tej – ktorej situácii.

Nechcela som nikomu dávať rady, chcela som iba upozorniť na pár momentov, ktoré môžu podporiť naše fyzické i psychické zdravie. I to je spôsob, ako byť manažérom svojho zdravia. Chráňme si svoje zdravie psychické i fyzické, ktoré sa napokon vzájomne ovplyvňuje.

Vari nie je pravda, že sa stávame tým, čo opakovane robíme?

Múdrosť platná od vekov. (Aristoteles, starogrécky filozof)

Efektívna komunikácia verzus nenásilná komunikácia…

19.06.2022

Najčastejším problém nedorozumenia v rodine, v škole, v zamestnaní, v úradoch, v rôznych združeniach i na internete je nezvládnutá komunikácia. Prečo je to taký problém? Veď komunikácia nie je nič iné iba schopnosť nadviazať s niekým „spojenie“ prostredníctvom hovoreného a písaného slova. Žiaľ, príklady nezvládnutej komunikácie sa [...]

Máme iba jednu spoločnú planétu…

10.06.2022

Uvedomujem si, že moja dnešná úvaha nemusí osloviť každého. Áno, som veľký idealista. Patrím k tým ľuďom, ktorí vedia, že máme iba jednu planétu – ZEM, na ktorej žijeme – mladí, starí, pekní, menej pekní, múdri, menej múdri…, proste všetci. A všetci by sme si mali našu ZEM i našu zem – živiteľku vážiť. Všetko živé [...]

OZ Šanca pre pečeň – edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt – Štrbské Pleso

22.05.2022

Začiatkom mája tohto roku som absolvovala edukačný, rekondično-rehabilitačný pobyt na Štrbskom Plese. OZ združuje pacientov, ich rodinných príslušníkov i sympatizantov. Choroby pečene spôsobuje iba alkohol! Pravda alebo mýtus? Často som počula, ako niekto hovorí: „Nepijem, tak sa mi s pečeňou nemôže nič stať.“ Ibaže to je veľký OMYL. Choroby [...]

Roman Ratušnyj, vojna na Ukrajine

ONLINE: Rusi dobyli väčšie územie, ale Ukrajinci ich spomalili a oslabili

25.06.2022 06:20

Výrazné územné zisky Ruska, ale aj spomalenie bojových operácií. Americký inštitút dokonca očakáva na nejaký čas ich zastavenie.

Počúvajte pravdu, víkendový podcast

Mocou zaslepený Matovič dosiahol, čo chcel. Pomstil sa Sulíkovi aj Čaputovej

25.06.2022 06:00

Ukrajina, Moldavsko, Gruzínsko. Mapa Európskej únie sa môže zásadne zmeniť. „Už teraz si treba povedať, ako to bude fungovať,“ povedal v podcaste Andrej Matišák.

Rozhovor

Fínska ministerka pre Pravdu: Ukrajina musí vojnu vyhrať

25.06.2022 06:00

"Ak chceme komunikovať s ruským prezidentom, musíme hovoriť jedným hlasom," tvrdí fínska ministerka pre európske záležitosti Tytti Tuppurainenová.

polícia, Oslo, streľba

Strelec v nórskom Osle zabil dvoch ľudí a ďalších zranil

25.06.2022 05:39

Dvaja ľudia zomreli a 14 ďalších osôb utrpelo zranenia pri streľbe v nočnom klube v Osle a jeho okolí.