Založ si blog

Špindíra – Šmudla – Špinavá…

Slová, ktoré majú okrem spoločného začiatočného písmena aj podobný význam. Prvé dve slova majú vraj pôvod v češtine. Ibaže, ja ich radšej používam ako slovenský ekvivalent – špinavá. Dúfam, že mi to čitateľ prepáči.

     Hygiena rúk je prvým predpokladom proti šíreniu infekčných chorôb. Špindíra či Šmudla, asi o tom nikdy nepočuli. Denno-denne sme svedkami, ako sa hádajú OČKOVANÍ a NEOČKOVANÍ. Nie som sudca ani obhajca.

      Trápi ma však základný problém, ako to máme s hygienou rúk. Dovolím si povedať, že sme neboli na tom lepšie ani pred koronavírusom. Hepaptitída typu A – choroba špinavých rúk je toho dôkazom. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny. Osobná ani komunálna hygiena mnohým nič nehovorila ani v minulosti. Nepoviem nič nové, ale značná časť ľudí doslova i dnes ignoruje hygienické a protiepidemické opatrenia. V  dobe, keď nás koronavírusy pripravujú o zdravie i o živobytie. Opravte ma, ak sa mýlim.

      Nechodím často do obchodu, ale  nejakú Špindíru a Šmudlu vždy stretnem a nie ich málo. Pokojne prejdú okolo stojana s dezinfekčným prostriedkom. Neviem, či by pomohlo, keby stojan zakričal: Špindíra! Šmudla! Stop! Myslím si, že by nepomohlo ani to, keby mal stojan predĺženú ruku, ktorou by si neporiadnika pritiahol. Musím uznať, že sú aj takí, čo sa iba „hrajú“ na dezinfekciu rúk. Robia to „akože.“ Vlastne nedezinfikujú si ruky vôbec. Ibaže, ani ich to  nezbaví v mojich očiach nálepky Špidíra a Šmudla.

     Hygiena rúk je prvým predpokladom zabránenia infekčných ochorení. Môžeme, tak ochrániť svoje zdravie. Pritom chránime nielen seba, ale aj všetkých okolo seba.

Určite všetci vieme, že najčastejšie bývajú znečistené:

  • Rukoväte na nákupných vozíkoch
  • Úchytky v dopravných prostriedkoch
  • Bankovky a mince
  • Kľučky a splachovače na verejných toaletách…

      Prečo sa, teda nechránime? Hlava mi to neberie, veď sme si návyk hygieny rúk, aspoň my „dospeláci“  mali osvojiť dávno. Že by to Špindíru a Šmudlu doma nenaučili?

       Druhá vec, ktorá ma desí je, že sa zrejme strácajú ľudia. Prepadnutia? Únos? Neviem si vysvetliť, prečo je na chodníkoch  toľko rúšok, respirátorov a ľudia, ktorým patrili chýbajú! Kto unáša tých ľudí alebo po chodníkoch opäť chodí Špindíra a Šmudla?

      A to nehovorím o skupine ľudí, ktorí budú zrejme ich príbuzní. Pretože rúško a respirátor aj, keď nosia, tak ich majú pod nosom. Nosia ich tak dlho, že už ani nevedia, kedy ich dali do obehu. Špinavé, ušmudlané, desné!

Dovolím si zacitovať, zdroj Úrad verejného zdravotníctva SR:

„Respirátor FFP2- jednorazová pomôcka, jeho životnosť  býva v bežných podmienkach 8 hodín.“

 Z rovnakého zdroja sa dozvieme, ako zaobchádzať s noseným respirátorom.

„S noseným respirátorom zaobchádzajte ako s infekčným materiálom, nedotýkajte sa jeho vonkajšieho povrchu a neodkladajte ho na okolité plochy. Nosený respirátor si snímajte opatrne, manipulujte nim iba prostredníctvom gumičiek a následne si umyte ruky.

„Ak ste mali respirátor nasadený na miestach, kde bol vysoký pohyb ľudí, resp. priestory boli stiesnené či slabo ventilované, respirátor už opakovane nepoužívajte a radšej ho vyhoďte. Použité respirátory odporúčame likvidovať ako bežný komunálny odpad, ktorý sa vkladá do plastových vriec určených na odpad a následne do kontajnerov na komunálny odpad. Tento druh odpadu nevhadzujte do nádob určených na separáciu.“

Možno sa niekomu zíde i ďalšia Informácia: https://korona.gov.sk/povinnost-nosit-ruska-a-respiratory/

Ruku na srdce, kto to tak robí? Dá sa to na 100% uplatniť v praxi? Opäť sa potvrdilo, že nariadenie, papier, internetová stránka MZ SR, UVZ.. veľa znesie. Dôležité je, že máme usmernenie, ale ako ho uviesť do života tráp sa človeče… Nosiť ich musíme, takú dobu žijeme, dobu „kovidovú“. Domnievam sa, že rúška a respirázory najspoľahlivejšie slúžia k tomu, že sa nespoznáme. Prípadne sa spoznáme iba podľa oči alebo podľa hlasu.

       Nebojte sa nechystám sa nikoho  učiť, ako si umývať a dezinfikovať ruky. Nikoho nechcem kontrolovať či nosí ruško, respirátor, resp. ako ho nosí. Každý je zodpovedný sám za seba, ibaže Špindíra a Šmudla ohrozujú nás všetkých. O to väčščí pozor si dávajme na seba. Nedovoľme chorobe zaútočiť. Neučme sa na vlastných chybách! Viď príslovie:

 „Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ –  Latinské príslovie

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165631x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu