Založ si blog

Každý problém má riešenie, ibaže zdravie máme, len jedno…

Každý problém má riešenie, ibaže zdravie máme, len jedno. Ľahko povedať, ťažko vykonať. Dovolím si povedať, že recept neexistuje. Rady možno áno. Ibaže aj tie niekomu pomôžu, inému nie. Záleží, aký problém riešime a akú máme „výbavu“. Dôležité je, ako zvládame problémové situácie, ako sa s tým vyrovnáva naše EGO.

       Pravda je taká, že v živote je veľa vecí, s ktorými sa nedá nič urobiť. Nedajú sa vyriešiť, nedá sa od nich ujsť. Ostáva nám jediné, prijať ich a akceptovať. Nakoniec, i to je riešenie, ktoré si určite neželáme.

       Podľa môjho názoru najväčší problém je narušené zdravie chorobou alebo úrazom. V prvom rade sa stáva problémom chorého človeka – jednotlivca, jeho najbližších, jeho rodiny. Každý chorý človek svoj vlastný problém vníma, ako ten najväčší. To je prirodzené – ľudské.

       A naša súčasná spoločnosť? Nevníma ochorenie rovnako? Nepovažuje ho viac-menej za problém jednotlivca? Potom prichádza na rad iná otázka. Nie je na mieste požiadavka, starať sa o svoje zdravie, byť manažérom vlastného zdravia? Veď, prevencia je prvoradá! Žiť by sme mali, tak, aby sme si problémy do života nepustili, aby sme si ich nevytvorili ľahostajným prístupom k životu.

     Veľa ľudí podceňuje závažnú rodinnú anamnézu. S pocitom: „Mňa sa to nemôže  dotýkať.“ Odmietajú pravidelné preventívne prehliadky. Niekedy to vyjde, ale častejšie nie! Gény neoklameme.

       Žiaľ, už sme raz takí, problémy začíname riešiť, až vtedy, keď sa nás začnú bytostne dotýkať. Vtedy je to často na poslednú chvíľu, o päť minút dvanásť. Dokonca aj päť minút po dvanástej. Neskoro! Bolesťou telo hlási, že nie je niečo v poriadku. Volá o pomoc. Vtedy treba zakročiť!

      V dôsledku hektického života plného stresov počet rôznych ochorení narastá. Nehovorím, nič nové, iba dávam podnet na zamyslenie. Poruchy krvného tlaku, srdcovo-cievneho systému, trávenia, onkologické choroby, úzkostné stavy, dokonca depresie. To všetko súvisí so spôsobnom nášho života. Rovnako ako poruchy spánku, neschopnosť koncentrácie, bolesti hlavy. Týmito problémami dnes trpí nesmierne veľa ľudí. Telo i duša tvoria jeden celok. Ak je  vystavená zvýšeným nárokom jedna časť, reaguje súčasne aj druhá. Mnohé choroby sú cenou za životný štýl, ktorý vedieme.

       V zásade platí, že výsledok starostlivosti o zdravie, je tým lepší, čím skôr začneme. Ak treba vyhľadajme pomoc. V začiatkoch často stačí, podľa konkrétneho problému siahnuť do „domácej lekárne starej mamy“. Termofory, elektrické podušky, bandáže, vodoliečba, bylinové čaje nachádzajú uplatnenie aj v dnešnej medicíne.

      Ibaže, ak naše telo napriek tomu nereaguje treba vyhľadať lekára. V čom potom spočíva naša šanca? V tom, aby sme chytili život do vlastných rúk. Zdravým a prirodzeným spôsobom života môžeme ochoreniam zabrániť. S veľkou pravdepodobnosťou sa neocitneme v situácii s otázkou, ako riešiť svoj zdravotný problém.

     Neradím, iba dávam podnet a nabádam  k zamysleniu. Už otázkou: „Čo môžem pre svoje zdravie urobiť ?“ Urobím veľa. Nečakajme, že to za nás niekto urobí. Nehľadajme spôsob, ako sa to nedá. Hlavne v dnešnej dobe nájdeme veľa prekážok, veľa dôvodov, ako sa to nedá, lebo pandémia… Nedovoľme, aby vo vašom živote nastali  situácie, s ktorými sa už nedá nič  urobiť, iba ich prijať a akceptovať.

Nezabudnime:

„Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ 

Latinské príslovie

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165591x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu