Založ si blog

Každý problém má riešenie, ibaže zdravie máme, len jedno…

Každý problém má riešenie, ibaže zdravie máme, len jedno. Ľahko povedať, ťažko vykonať. Dovolím si povedať, že recept neexistuje. Rady možno áno. Ibaže aj tie niekomu pomôžu, inému nie. Záleží, aký problém riešime a akú máme „výbavu“. Dôležité je, ako zvládame problémové situácie, ako sa s tým vyrovnáva naše EGO.

       Pravda je taká, že v živote je veľa vecí, s ktorými sa nedá nič urobiť. Nedajú sa vyriešiť, nedá sa od nich ujsť. Ostáva nám jediné, prijať ich a akceptovať. Nakoniec, i to je riešenie, ktoré si určite neželáme.

       Podľa môjho názoru najväčší problém je narušené zdravie chorobou alebo úrazom. V prvom rade sa stáva problémom chorého človeka – jednotlivca, jeho najbližších, jeho rodiny. Každý chorý človek svoj vlastný problém vníma, ako ten najväčší. To je prirodzené – ľudské.

       A naša súčasná spoločnosť? Nevníma ochorenie rovnako? Nepovažuje ho viac-menej za problém jednotlivca? Potom prichádza na rad iná otázka. Nie je na mieste požiadavka, starať sa o svoje zdravie, byť manažérom vlastného zdravia? Veď, prevencia je prvoradá! Žiť by sme mali, tak, aby sme si problémy do života nepustili, aby sme si ich nevytvorili ľahostajným prístupom k životu.

     Veľa ľudí podceňuje závažnú rodinnú anamnézu. S pocitom: „Mňa sa to nemôže  dotýkať.“ Odmietajú pravidelné preventívne prehliadky. Niekedy to vyjde, ale častejšie nie! Gény neoklameme.

       Žiaľ, už sme raz takí, problémy začíname riešiť, až vtedy, keď sa nás začnú bytostne dotýkať. Vtedy je to často na poslednú chvíľu, o päť minút dvanásť. Dokonca aj päť minút po dvanástej. Neskoro! Bolesťou telo hlási, že nie je niečo v poriadku. Volá o pomoc. Vtedy treba zakročiť!

      V dôsledku hektického života plného stresov počet rôznych ochorení narastá. Nehovorím, nič nové, iba dávam podnet na zamyslenie. Poruchy krvného tlaku, srdcovo-cievneho systému, trávenia, onkologické choroby, úzkostné stavy, dokonca depresie. To všetko súvisí so spôsobnom nášho života. Rovnako ako poruchy spánku, neschopnosť koncentrácie, bolesti hlavy. Týmito problémami dnes trpí nesmierne veľa ľudí. Telo i duša tvoria jeden celok. Ak je  vystavená zvýšeným nárokom jedna časť, reaguje súčasne aj druhá. Mnohé choroby sú cenou za životný štýl, ktorý vedieme.

       V zásade platí, že výsledok starostlivosti o zdravie, je tým lepší, čím skôr začneme. Ak treba vyhľadajme pomoc. V začiatkoch často stačí, podľa konkrétneho problému siahnuť do „domácej lekárne starej mamy“. Termofory, elektrické podušky, bandáže, vodoliečba, bylinové čaje nachádzajú uplatnenie aj v dnešnej medicíne.

      Ibaže, ak naše telo napriek tomu nereaguje treba vyhľadať lekára. V čom potom spočíva naša šanca? V tom, aby sme chytili život do vlastných rúk. Zdravým a prirodzeným spôsobom života môžeme ochoreniam zabrániť. S veľkou pravdepodobnosťou sa neocitneme v situácii s otázkou, ako riešiť svoj zdravotný problém.

     Neradím, iba dávam podnet a nabádam  k zamysleniu. Už otázkou: „Čo môžem pre svoje zdravie urobiť ?“ Urobím veľa. Nečakajme, že to za nás niekto urobí. Nehľadajme spôsob, ako sa to nedá. Hlavne v dnešnej dobe nájdeme veľa prekážok, veľa dôvodov, ako sa to nedá, lebo pandémia… Nedovoľme, aby vo vašom živote nastali  situácie, s ktorými sa už nedá nič  urobiť, iba ich prijať a akceptovať.

Nezabudnime:

„Choroba učí, aké cenné je zdravie.“ 

Latinské príslovie

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

macron

Svetoví darcovia prisľúbili Sudánu pomoc vo výške dvoch miliárd eur. Už rok tam zúri občianska vojna

15.04.2024 23:46

Macron to oznámil na záver medzinárodnej konferencie v Paríži. Jej cieľom bolo získať podporu pre Sudáncov.

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Začal sa proces s Trumpom v kauze podplácania pornoherečky. Zatiaľ sa nedarí vybrať porotcov

15.04.2024 22:14, aktualizované: 23:26

Donald Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224722x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu