Založ si blog

Perún a Devana alebo, čo sa babe chcelo, to sa babe snilo

Stretnutie s Máriou je vždy zaujímavé. Poteší a pobaví svojimi takmer neuveriteľnými príbehmi. Dnes to bol príbeh o Slovanských bohoch. Veriť, neveriť? Pokúsim sa Máriin príbeh priblížiť tak, ak ho rozpovedala mne. Jej vlastnými slovami. Ak máte čas začítajte sa, za pointu to stojí.  

Hovorí k vám Mária: 

     Denné svetlo intenzívne prenikalo do mojej mini pracovne. Malá miestnosť, ale okno, takmer na celú stenu. Na umývanie veľké, ale na presvetlenie priestoru ideálne. Pracovňu mám situovanú na juh. Pokiaľ svieti slniečko rolety majú robotu. Moje svetloplaché oči to  ani inak nedovolia! Už od detstva mám problém prispôsobovať sa zmene svetla, našťastie nie je v tom žiadny zdravotný dôvod, tak to uzavreli lekári. Napriek tomu je to veľmi nepríjemné, obmedzujúce. Až v neskoré popoludnie si dovolím narušiť prítmie spôsobené roletami. Do pracovne potom vstúpi trochu miernejšieho, ale  božského svetla, ktoré si dokážem dokonale užívať.

       Pracovňa je zariadená nanajvýš prakticky. Nábytok je rustikálny, vyrobený na mieru. Veru už niečo pamätá. Nemenila by som, svedomie mi to nedovolí. Nevidím dôvod prečo by som mala prispievať do odpadu. Všetky skrinky majú drevené dvierka. Nemám rada otvorené poličky a na nich porozkladané „hltače prachu“. Iba jedna, jediná polička je otvorená, určená na zoraďovače. Ibaže ani tá už nie je využívaná ako kedysi. Papierové dokumenty som už dávno nahradila súbormi v PC, externým diskom a  USB kľúčmi.

      V pracovni sa zdržiavam, keď píšem, a to ma baví. Pohybové aktivity striedam s „písačkami“. Postačí mi celkom malý stolík zabudovaný priamo v stene, ktorý slúži na PC, pre súpravu stojanov na perá a na poznámkové bločky. Farebné bločky sem-tam ešte použijem. Na stolíku sa vždy objaví jedna dve knihy, ktoré má práve zaujali. Teraz je tam aktuálne kniha „Bohovia starých Slovanov“, autor Peter Weleslaw Kuzmičín. Najdôležitejším kusom nábytku je pohodlná ergonomicka stolička. Zdravé sedenie za počítačom je dôležité, na to ja dbám.

      Moje kráľovstvo mini pracovne dopĺňa pohodlná „leňoška“. Keď cítim únavu doprajem si krátke zdriemnutie. Je niekoľko rôznych teórií spánku. Osobne sa domnievam, že potreba spánku je viac-menej úlohou organizmu. Organizmus si vyžiada kedy a koľko spánku potrebuje. Nepopieram, že uprednostňujem aj tzv. „mačací spánok“- 20 minútové zdriemnutie, najčastejšie okolo 15:00 hod. a potom som fit do neskorých nočných hodín.

    V  jedno popoludnie mi viečka oťaželi o niečo skôr. Oči ma pálili, únava ma premohla. Namierila som smerom k leňoške a pohodlne sa uložila. Neviem či som už spala, či bdela, ale všetko sa  odohralo takto:

Na mieste, kde zvyčajne býva moja stolička k PC stál zlatý stolec.  Na stolci sedela deva, zlatovlasá dievčina. Zrazu sa mi obraz z moje mini pracovne premiestnil, kdesi pre krásny palác. Cítila som sa ako v Raji.

Niekto neidentifikovateľný sa zohol k mojej leňoške, vlastne ku mne a šepkal mi do ucha: „To je DE VA NA,“ Z druhej strany som  počula: „NA HROMNICE O HODINU VÍCE“. Niekto iný, trochu z diaľky slabým hlasom  šepotal: „Na HROMNICE O DEN VÍCE.“ Vtedy som si uvedomila, že som zrejme v blízkosti slovanských bohov, o ktorých mi v detstve rozprávala teta Jolana z Lovosíc.Tete Jolane som dôverovala. Takmer všetky knihy som mala od nej, niektoré v slovenčine, iné v češtine. Rada som čítala.

Prebudila som sa a otočila na druhú stranu. Ibaže, už ako niekoľkokrát predtým, môj sen pokračoval. Možno to poznáte aj vy. Ja zvykne s rovnakým snom pokračovať aj trikrát počas jednej noci.

Zrejme sa opäť ponáram do sna, lebo vidím pred sebou iné kreslo. Kamenné. A v ňom mrzutý muž – starec so striebornou hlavou, medenou bradou a zlatými fúzami. Akosi mi to nepasovalo. Nemal by mať starec vlasy, bradu a fúzy strieborné – šedivé? V ruke mal niečo, ako kladivo a okolo neho sa metali blesky, ozývali sa hromy. Bože, veď je to PERÚN, po slovensky PAROM, HROMOVLÁDCA, boh bleskov, dažďa a búrok. A to predtým bola naozaj jeho dcéra DEVANA, bohyňa nebeského a denného svetla. Hromnice sú považované za jej sviatok, preto možno tá riekanka s Hromnicami.

Neviem či som bdela alebo ešte spala, ale celkom som sa prebral na vlastné slova: „Bodaj ťa Parom vzal!“ Naskočilo mi to naše slovenské alebo slovanské?

      Hovorí sa, že čo sa babe chcelo to babe snilo. No, mňa ani náhodou netrápila DEVANA, ani PERÚN. Možno to má na svedomí  kniha mojom stolíku Bohovia starých Slovanov.Chystám sa ju čítať. Už teraz očakávam, aké budú moje sny.

     Niekto si píše denníčky, ja by som pokojne mohla písať „„nočníčky“. Prepáčte mi ten výraz, iné vhodnejšie slovo mi na moje inšpiratívne sny nenapadlo.

A mne zostáva iba dodať, že Maria je naozaj zaujímavá a vtipná baba. Verte, že by som si jej „nočníček“ rada prečítala.

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Obchodná ulica v Bratislave

Ďalší nechutný útok na Obchodnej. Mladíka kopol do hlavy, potom sa tváril nevinne

01.12.2022 15:33

Štátna polícia tvrdí, že mestská polícia jej prípad neoznámila, a preto ho začali riešiť až po novinárskych otázkach.

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165662x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu