Založ si blog

Keď si nahnevaný, radšej mlč…

Patrí či nepatrí hnev do nášho života? Možno si spomínate na Jozefa Krištofa, prípadne na duo Jozef Krištof a Zdeno Sychra a na pieseň Nervózna família.

„Vou, čo s ňou s nervóznou vašou famíliou… Vždy, keď k vám prídem, tak sa vadíte, niet trochu kľudu v tom vašom byte…“

     Dnes sa vadíme všade, najviac asi na sociálnych sieťach. Vadiť sa zoči-voči je náročnejšie, aj slova treba viac vyberať. Sociálne siete sú priam ideálnou pôdou, ako sa rýchlo povadiť. Vypustiť paru! Paráda, veď je to často pod vymysleným statusom, s vymysleným menom. Prihovára sa nám, uráža nás, nadávam nám „NIK“. A gramatika? Radšej pomlčím. Niektorým ľuďom sa to naozaj darí majstrovsky.

     Chyba, preklep sa môže  prihodiť. Slovenské príslovie hovorí, že aj majster tesár sa utne. Hrubé chyby – „hrubice“ to snáď už nie! Ibaže, niektorým ľuďom sa to darí.

     Viac razy som sa stretla s názorom, že veľa ľudí, hoci čítajú nedokážu porozumieť textu. A na svete je ďalší problém: dôsledne neprečítaný, nepochopený text, prípadne „vytrhnuté z kontextu“. Možno za to ani nemôžu, nevedia to inak. Slovenské príslovie o takej situácii zvykne hovoriť: „Ja o voze a on/ona o koze“. Odreagujú sa a pritom možno nahnevajú ďalších  „X“ ľudí. Vraj, účel svätí prostriedky, čo tiež nie je správny postoj a určite nie je morálny.

     Hnev podľa mňa patrí do života. Tomu sa nedá vyhnúť! Ibaže hnev by nás nemal viesť k deštruktívnemu konaniu. Nadýchnuť sa, zamyslieť sa, upokojiť sa. Keď sa upokojíme mal by nás hnev podnietiť k tomu, aby sme urobili konkrétne a hlavne správne kroky, ktoré by mali smerovať k obnoveniu hodnôt. Naše kroky by mali smerovať k rovnováhe medzi zlom a dobrom.

Chybovať môžeme, nikto nie je neomylný. Chyby nerobí iba ten, kto nič nerobí. Neanuluje to myšlienku: „Keď si nahnevaný, radšej mlč.“ V opačnom prípade povieme, čo by nás mohlo dlho mrzieť. Stále platí, že slovo je cukor i meč!

Moje životné motto v reálnom i vo virtuálnom svete:

„Tolerancia nespočíva v tom, že zdieľame názor niekoho iného, ale v tom, že poskytneme druhému právo mať iný názor.“  Viktor Frankl

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Sergej Lavrov

USA a NATO sú podľa Lavrova priamo zapojené do vojny na Ukrajine

01.12.2022 12:41

Západ mal podľa hlavy ruskej diplomacie reálnu šancu vyhnúť sa konfliktu na Ukrajine, avšak rozhodol sa odmietnuť ruské návrhy.

Michal Suchoba

Kauza Mýtnik: Suchobov rozhovor s Kočnerom na nahrávke súd zatiaľ nepripustil

01.12.2022 12:33

Už druhý deň vypovedá pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici kajúcnik Michal Suchoba v korupčnej kauze Mýtnik.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165433x
Priemerná čítanosť článkov: 1546x

Autor blogu