Založ si blog

„Babka hotel“…

       Jeseň a prichádzajúca zima sú priam ideálnym obdobím na posedenie pri šálke čaju. Osviežujúca pikantná chuť a vôňa lahodného nápoja spríjemňovala aj stretnutie dvoch bývalých spolužiačok – Heleny a Zdenky. Čaj im prehrial telo a spomienky dušu.

     „Čaj o piatej.“ Helena vyslovovala slovo po slove, ako by chcela preťať tabu, ktoré  dlhé roky  toto slovné spojenie sprevádzalo.

       Druhá polovica 70. rokov 20. storočia – študentské roky Heleny a Zdenky. V- kluby, tzv. „Véčka“ a čaj o piatej očaril veľa mladých ľudí. Vznikali študentské lásky i dlhodobé vzťahy. Účasť vo vysokoškolskom klube bola kontrolovaná, vstup bol na index. Kto chcel, cestičku si našiel. Našla si ju aj Helena, hoci stredoškoláčka. „Krásna Helena“, tak ju volali. Uhrančivým pohľadom si otvorila každé dvere. Jej oči zrkadlili úžasné sebavedomie, ibaže vo svojej podstate to bola citlivá duša.

      „Véčko“ –  práve tam jej vstúpil do života Boris. Láska na prvý pohľad. Urobila pre neho všetko, ako sa hovorí, možné i nemožné. Hoci ju jeho spolužiaci varovali, nedala na rady. Nakoniec, ktorý zamilovaný človek dá na rady? A Borisovi to vyhovovalo. Helenina babka ho prijala na privát – lacný „babka hotel“ a k nemu rôzne dobroty – chutné večere, výborné koláče.

        Helena zmaturovala. Borisovi chýbali do získania diplomu ešte tri roky.  Nemohli žiť z podpory babky, preto sa vzdala  svojho sna, nešla na vysokú školu. Zamestnala sa, aby sa postarala o obidvoch. Čo človek neurobí pre lásku? Borisovi to nesmierne vyhovovalo, priam na to čakal a samozrejme ničím neprispel. Chudák študent!  Za celé  obdobie, čo boli spolu, nedokázal Helenu predstaviť ani rodičom. Raz vraj ochoreli, inokedy odcestovali…  

     Zbytočne niekto Helene povedal, že má „na očiach závoj či vlčiu tmu“, radšej sa od takých ľudí „odstrihla“, než by bola pripustila nečestné Borisove úmysly. Bola šťastná, a to jej stačilo.

      Tešila sa na Borisovu promóciu. Šetrila, aby kúpila dva poukazy do Bulharska. Helenin otec dohodol Borisovi výborné pracovné miesto. Ich trojročný vzťah mal byť ukončený svadbou. Helena sa tešila, že „vytrela zrak“ všetkým, čo veštili katastrofický scenár.

      Deň promócie mal byť významným pre obidvoch, veď Helena mala konečne spoznať Borisových rodičov. V aule vysokej školy bolo ako v úli, študenti, rodinní príslušníci, iba jeho nebolo. Úporne ho hľadala, až napokon niekoho napadlo či má správny termín. Nemala! Deň súhlasil, hodina nie. Boris bol v prvej skupine a toto bola už tretia. Helena sa vypotácala z auly, sadla si na lavičku a usedavo sa rozplakala. Ešte, že tam nestihli prísť rodičia a babka. Muž, ktorého milovala bol už v tom čase v rýchliku, odchádzal na východ Slovenska. Neskôr sa dozvedela, že sa v poslednom ročníku vysokej školy oženil. Doma ho čakala tehotná manželka. Citlivá Helenina duša to neuniesla, stratila zmyslel života. Uzavrela sa, izolovala. Krásna Helena sa stratila.

      Až dnes sa bývalé spolužiačky stretli, až dnes sa Zdenka dozvedela, čím si Helena prešla. Čas zahojí všetky rany, a tak Helena otvorene vyrozprávala svoj príbeh.

      Nebolo to ľahké obdobie, ale prekonala ho. Nakoniec si splnila aj svoj sen – ukončila vysokú školu. Dnes učí na vysokej škole a prežíva s mladými ich študentské lásky. Nikomu neradí, zamilovaný človek, nedá na rady, a to ona dobre vie. Naše stretnutie nebolo celkom náhodné, pochopila som to až, keď ma oslovila: „Zdenka, chcela som Ti svoj príbeh  rozpovedať, vlastne dopovedať.  Neviem či som sa vtedy  hnevala viac  na teba alebo na seba. Hoci po rokoch, potrebovala som ťa stretnúť a povedať nahlas, že si mala si pravdu. Boris nebol muž môjho života.“

     Silne sme sa objali a ja som ešte dodala: „ Jedno anglické príslovie hovorí, že cesta do neba vedie okolo kanvice čaju.  My stojíme pevne na zemi, ale opäť sme našli cestu k sebe  –  symbolicky pri šálke čaju – do neba našej mladosti.“ 

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Topolcianky, zrebcin, sestnast zaprah, lipicany, kone,

Slovensko má deviaty zápis v UNESCO. Uspel chov koní

01.12.2022 12:44, aktualizované: 13:18

O zápise do prestížneho svetového zoznamu sa rozhodlo v marockom Rabate.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165496x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu