Založ si blog

Medzigeneračné spolužitie – pestovanie ľudskej dôstojnosti

Spolužitie generácií má nesmierny význam pre výchovu deti a vnúčat. V rodine sa vyskytujú spravidla dve matky, prípadne dvaja otcovia. V mojom detstve to boli dvaja otcovia. Starý otec, otec môjho otca a jeho ešte neplnoleté deti. Dedko mal na nás oveľa viac času ako otec. Napriek tomu to neznižuje môj vzťah k otcovi. Dcéry vraj viac inklinujú k otcom. Môžem to potvrdiť, medzi mnou a otcom bolo veľké a silné puto až do konca jeho života. Ibaže,  to by už bol iný príbeh.

     Zhruba od piatich rokov si jasne spomínam na to, čo som prežila, čo sa dotklo môjho srdca. Boli to roky nášho krásneho denno-denného kontaktu s dedkom. Intenzívny kontakt sa obmedzil mojim nástupom na strednú školu. Taký je život.

   Ak ste mali radi rozprávky, tak ako ja, potom si bez váhania spomeniete na svoju najobľúbenejšiu, ktorú ste chceli počúvať do omrzenia – od nevidím do nevidím, jednoducho vždy. A môj dedko dokázal krásne rozprávať, keď začal to svoje  „Kde bo-lo, tam bo-lo, kde sa  vo-da  sy-pa-la a pie-sok sa lial….,“ škoda, že ho nepočujete, jeho hlas znel melodicky ako prekrásna hudba.

      Viem bola to odo mňa „lumpáreň,“ čítať som vedela a predsa som žobronila: „Dedko, prečítajte mi rozprávku. Prosím, prečítajte!“ Iste som bola otravná ako indický jed, lebo dedko povedal: „Nemohla by si čítať sama? Veď čítať vieš a čítaš  dobre!“ To bola pochvala. Nepomohla.

      „Mohla by som si čítať, ibaže  to neviem, tak pekne, ako vy!“  Polichotila som dedkovi zase ja. A bola to svätá pravda, najlepším rozprávačom široko ďaleko bol predsa on. Ibaže aj on mal svoj limit, keď sa rozhodol povedať: „Aj zajtra je deň“, svoje rozprávanie takmer vždy zakončil slovami: „Bola raz jedna zelená sviňa, už sa rozprávka začína. A tá sviňa mala tetku, už je rozprávka v prostriedku. Sviňa sa oprasila, už sa rozprávka skončila“ To bol naozaj koniec. Dedko už ten deň nič nepridal.

     Už to nie je pravda! To iba v mojich spomienkach sa vynára obraz prežitého. Vidím pred domom drevenú nazeleno natretú lavičku a na lavičke sedí dedko. V jednej ruke drží  fajku a druhu má na opierke lavičky. Spokojne si pobafkáva, vypúšťa obláčky dymu. Zelená lavička, bledozelená košeľa. Zelená bola zrejme jeho farba. Aj okna, dvere na jeho dome, ktorému sme hovorili starý dom boli natreté zelenou farbou. Možno si spomeniete, už som hovorila o tom, ako dedko vo všedný deň rád nosil bledozelenú košeľu. Žiadnu inú, resp. inej farby. Vedľa lavičky mal o stenu opretú bakuľu – krivuľu. Vždy pripravenú, aby mu  pomáhala pri chôdzi.

    Dedko nebol vysoký muž a vekom sa ešte trochu zmenšil. Ako sám a  s úsmevom popod fúzy hovorieval „dobrého veľa nebýva“. A dobrý on bol. Na dedkovej tvári dominovali fúzy, ktorým pripomínal P.O. Hviezdoslava a oči, ktoré sa smiali spolu s dedkom. Bol veselý, svojim humorom dokázal nakaziť všetkých okolo seba. Na brade mal malú jamku, ktorú mal po svojom otcovi a zdedili ju aj jeho synovia. Môj otecko ju mal dosť výraznú. Nepamätám si, že by dedko chodil k lekárovi. Ibaže raz predsa, mal úraz, pri ktorom  prišiel o prostredník na pravej ruke. Ruky mal pracovité, šikovne, chýbajúci prst si  málokto všimol.

    Takto vidím svojho dedka aj po rokoch. Cítim jeho teplú dlaň, do ktorej vkladal tú moju. Počúvam jeho láskavé slová, ktoré volil s citom, aby ich pochopila moja detská duša. Vštepoval mi lásku k prírode, k ľuďom, k rodnému kraju.

      Možno ste si urobili svoj obraz a budete dedka takto spolu so mnou vnímať, keď budem pridávať ďalší a ďalší príbeh, ktorý už bude náš spoločný. Príbeh  prežitý v symbióze dedka a vnučky.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

SR Bratislava Politika Koalícia Kríza Bôrik

Matovič o Sulíkovej snahe povaliť vládu: Dno. Premiéra šéf SaS prekvapil

01.12.2022 13:41, aktualizované: 13:48

Sulík ide povaliť tretiu protikorupčnú vládu, uviedol premiér Heger.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165546x
Priemerná čítanosť článkov: 1547x

Autor blogu