Založ si blog

Medzigeneračné spolužitie – pestovanie ľudskej dôstojnosti

Spolužitie generácií má nesmierny význam pre výchovu deti a vnúčat. V rodine sa vyskytujú spravidla dve matky, prípadne dvaja otcovia. V mojom detstve to boli dvaja otcovia. Starý otec, otec môjho otca a jeho ešte neplnoleté deti. Dedko mal na nás oveľa viac času ako otec. Napriek tomu to neznižuje môj vzťah k otcovi. Dcéry vraj viac inklinujú k otcom. Môžem to potvrdiť, medzi mnou a otcom bolo veľké a silné puto až do konca jeho života. Ibaže,  to by už bol iný príbeh.

     Zhruba od piatich rokov si jasne spomínam na to, čo som prežila, čo sa dotklo môjho srdca. Boli to roky nášho krásneho denno-denného kontaktu s dedkom. Intenzívny kontakt sa obmedzil mojim nástupom na strednú školu. Taký je život.

   Ak ste mali radi rozprávky, tak ako ja, potom si bez váhania spomeniete na svoju najobľúbenejšiu, ktorú ste chceli počúvať do omrzenia – od nevidím do nevidím, jednoducho vždy. A môj dedko dokázal krásne rozprávať, keď začal to svoje  „Kde bo-lo, tam bo-lo, kde sa  vo-da  sy-pa-la a pie-sok sa lial….,“ škoda, že ho nepočujete, jeho hlas znel melodicky ako prekrásna hudba.

      Viem bola to odo mňa „lumpáreň,“ čítať som vedela a predsa som žobronila: „Dedko, prečítajte mi rozprávku. Prosím, prečítajte!“ Iste som bola otravná ako indický jed, lebo dedko povedal: „Nemohla by si čítať sama? Veď čítať vieš a čítaš  dobre!“ To bola pochvala. Nepomohla.

      „Mohla by som si čítať, ibaže  to neviem, tak pekne, ako vy!“  Polichotila som dedkovi zase ja. A bola to svätá pravda, najlepším rozprávačom široko ďaleko bol predsa on. Ibaže aj on mal svoj limit, keď sa rozhodol povedať: „Aj zajtra je deň“, svoje rozprávanie takmer vždy zakončil slovami: „Bola raz jedna zelená sviňa, už sa rozprávka začína. A tá sviňa mala tetku, už je rozprávka v prostriedku. Sviňa sa oprasila, už sa rozprávka skončila“ To bol naozaj koniec. Dedko už ten deň nič nepridal.

     Už to nie je pravda! To iba v mojich spomienkach sa vynára obraz prežitého. Vidím pred domom drevenú nazeleno natretú lavičku a na lavičke sedí dedko. V jednej ruke drží  fajku a druhu má na opierke lavičky. Spokojne si pobafkáva, vypúšťa obláčky dymu. Zelená lavička, bledozelená košeľa. Zelená bola zrejme jeho farba. Aj okna, dvere na jeho dome, ktorému sme hovorili starý dom boli natreté zelenou farbou. Možno si spomeniete, už som hovorila o tom, ako dedko vo všedný deň rád nosil bledozelenú košeľu. Žiadnu inú, resp. inej farby. Vedľa lavičky mal o stenu opretú bakuľu – krivuľu. Vždy pripravenú, aby mu  pomáhala pri chôdzi.

    Dedko nebol vysoký muž a vekom sa ešte trochu zmenšil. Ako sám a  s úsmevom popod fúzy hovorieval „dobrého veľa nebýva“. A dobrý on bol. Na dedkovej tvári dominovali fúzy, ktorým pripomínal P.O. Hviezdoslava a oči, ktoré sa smiali spolu s dedkom. Bol veselý, svojim humorom dokázal nakaziť všetkých okolo seba. Na brade mal malú jamku, ktorú mal po svojom otcovi a zdedili ju aj jeho synovia. Môj otecko ju mal dosť výraznú. Nepamätám si, že by dedko chodil k lekárovi. Ibaže raz predsa, mal úraz, pri ktorom  prišiel o prostredník na pravej ruke. Ruky mal pracovité, šikovne, chýbajúci prst si  málokto všimol.

    Takto vidím svojho dedka aj po rokoch. Cítim jeho teplú dlaň, do ktorej vkladal tú moju. Počúvam jeho láskavé slová, ktoré volil s citom, aby ich pochopila moja detská duša. Vštepoval mi lásku k prírode, k ľuďom, k rodnému kraju.

      Možno ste si urobili svoj obraz a budete dedka takto spolu so mnou vnímať, keď budem pridávať ďalší a ďalší príbeh, ktorý už bude náš spoločný. Príbeh  prežitý v symbióze dedka a vnučky.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Klebetenie, ohováranie, osočovanie…

15.06.2024

Myslíte si, že klebetenie patrí medzi obľúbené spoločenské aktivity? Ak áno, zrejme, nie ste ďaleko od pravdy. Žiaľ, nie je to nič dobré, nič príjemné. Opak je pravdou, klebetenie ľudí zraňuje. Často si to uvedomujeme, ale napriek tomu veľa ľudí neodolá. Klebetenie sa stáva pre nich „športovou disciplínou.“ Často súťažia, kto prinesie väčšiu [...]

Aj cesta môže byť cieľ…

09.06.2024

Koľko ľudí toľko názorov, toľko predstáv, čo pre toho – ktorého cesta znamená. Naše predstavy sa budú líšiť podľa veku a podľa životnej situácie, v ktorej sa práve nachádzame. Iné budú myšlienky a predstavy človeka, ktorý cestuje do práce. Pravdepodobne budú smerovať k doprave, pozemnej komunikácii, k naším cestám… Inému sa [...]

Žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme na nedostatok a nedokonalosť?

25.05.2024

Dnes, iba tak medzi riadky – moja úvaha o nedostatku a nedokonalosti. Často sa v debatách s takýmto konštatovaním stretávam, a tak si kladiem otázku: „Naozaj žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme iba na nedostatok a nedokonalosť? Možno áno, možno nie. Záleží od konkrétneho človeka. Žiaľ, vo väčšine prípadov to platí, tak nás [...]

Susko

Susko nevidí dôvod na odvolanie sa voči rozhodnutiu ESĽP v prípade sudkyne Cvikovej

19.06.2024 15:53

Súd rozhodol, že boli porušené jej práva v spojitosti s väzobným stíhaním.

Kuba, ruská ponorka, Havana

Ruská jadrová ponorka bola pri pobreží Floridy. Zožala vlnu posmechu pre svoje poškodenie

19.06.2024 15:35

Užívatelia na internete sa smejú z ruskej ponorky, že sa po ceste rozpadla.

imigranti, nenezuela, mexiko

Biden ponúka časti ilegálnych imigrantov cestu k legalizácii ich statusu v USA

19.06.2024 15:11

Ide o rozhodnutie, ktoré ostro kontrastuje s plánom Bidenovho súpera Trumpa v prezidentských voľbách, avizujúceho masové deportácie.

kaledónia, francúzsko police

Francúzska polícia zadržala vodcu protestov za nezávislosť

19.06.2024 14:19

Počas protestov, ktoré vypukli v máji, zomrelo deväť ľudí vrátane dvoch príslušníkov polície.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 242119x
Priemerná čítanosť článkov: 1862x

Autor blogu