Založ si blog

Pýcha a pád

      „Pýcha pádu predchádza!“  Začal dedko raz  rozhovor so ženami. „Toto sa vám vraj stalo, až hen v Rimavskej doline.“  Hoci ženy veľmi neverili, skôr počítali s tým, že to dedko zase niekde vyčítal, napriek tomu so záujmom počúvali. A dedko hneď začal:

„Bol raz jeden mechúrik a ten sa vybral na skusy do sveta. Ide sám, ako prst a po čase sa stretne so slamkou. Slamka prehovorí:

Pán Boh daj šťastia mechúrik!

Pán Boh daj aj tebe slamka!

Kdeže ideš mechúrik, kdeže?

Nuž vybral som sa svetom.

Keď ideš svetom, tak poďme vedno, povedala slamka.

A tak išli svetom spolu a veru bolo im veselšie. Prešli kus sveta a stretli sa s uhlíkom.

Pán Boh daj šťastie dobrí ľudia!

Pán Boh daj aj tebe uhlík!

A kdeže idete ľudkovia?

„Ideme svetom svorne povedali mechúrik i slamka. Ak chceš, pod s nami.“ A uhlík sa hneď pridal. Idú, idú, idú… Prešli dlhú cestu až prišli k veľkej rieke. Mechúrik so slamkou by preplávali, problém bol s uhlíkom. Začal prosiť: „Kamaráti moji, hádam ma tu nenecháte, veď má len dáko prepravte!“ Mechúrik nepočúval a hrdo si preplával na druhú stranu. Slamka sa zmilovala nad uhlíkom, zobrala ho na chrbát a začala plávať. Keď prišli do prostriedku rieky slamka prehorela, uhlík padol do vody a hneď sa tam utopil. Mechúrik sa pozeral z brehu pyšne a škodoradostne sa smial. Smeje sa, rehoce až naraz pukne od smiechu. A bolo aj po mechúriku!

Nemohol byť ten nešťastník radšej skromnejší? Dedko položil rečnícku otázku a hneď si aj odpovedal. „Aj s ľuďmi je to niekedy tak ako s mechúrikom. Skromný človek nepriťahuje pozornosť na seba. A neskromnosť? Veru viac bije do očí ako skromnosť,“ dedko s vážnou tvárou uzavrel príbeh a ženy ticho pritakávali.

      Takých „mechúrikov“ je dnes nesmierne veľa. Určite ste si spomenuli na vhodný príklad z vlastného bezprostredného alebo širšieho okolia. Nech si puknú!

    Milí čitatelia blogov, týmto príbehom rozhovory dedka so žienkami ukončím. Verím, že boli rovnako zaujímavé ako pre mňa, tak aj pre vás.

Predpokladám, že oveľa zaujímavejšie by mohli byť príbehy, ktoré osobne  prežila vnučka spolu s dedkom. Hoci s veľkým časovým odstupom, ale rozpovedané s láskou, s úctou k životu a k dedkovi.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Klebetenie, ohováranie, osočovanie…

15.06.2024

Myslíte si, že klebetenie patrí medzi obľúbené spoločenské aktivity? Ak áno, zrejme, nie ste ďaleko od pravdy. Žiaľ, nie je to nič dobré, nič príjemné. Opak je pravdou, klebetenie ľudí zraňuje. Často si to uvedomujeme, ale napriek tomu veľa ľudí neodolá. Klebetenie sa stáva pre nich „športovou disciplínou.“ Často súťažia, kto prinesie väčšiu [...]

Aj cesta môže byť cieľ…

09.06.2024

Koľko ľudí toľko názorov, toľko predstáv, čo pre toho – ktorého cesta znamená. Naše predstavy sa budú líšiť podľa veku a podľa životnej situácie, v ktorej sa práve nachádzame. Iné budú myšlienky a predstavy človeka, ktorý cestuje do práce. Pravdepodobne budú smerovať k doprave, pozemnej komunikácii, k naším cestám… Inému sa [...]

Žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme na nedostatok a nedokonalosť?

25.05.2024

Dnes, iba tak medzi riadky – moja úvaha o nedostatku a nedokonalosti. Často sa v debatách s takýmto konštatovaním stretávam, a tak si kladiem otázku: „Naozaj žijeme dobu, v ktorej sa sústreďujeme iba na nedostatok a nedokonalosť? Možno áno, možno nie. Záleží od konkrétneho človeka. Žiaľ, vo väčšine prípadov to platí, tak nás [...]

Wes Moore

Guvernér Marylandu udelil hromadnú milosť 175-tisíc ľuďom. Najviac v histórii USA

17.06.2024 21:14

Podľa vlastných slov má v úmysle napraviť "desaťročia škôd".

Si Ťin-pching / Vladimir Putin /

Šéf NATO hovorí o sankciách pre Čínu, pokiaľ bude naďalej podporovať Rusko

17.06.2024 21:00

Peknig tvrdí, že ani jednej krajine v rámci konfliktu neposiela smrtiace zbrane na rozdiel od krajín Západu.

Peru, drogy, kokaín

Rekordný nemecký nález kokaínu: na trhu by mal hodnotu 2,6 miliardy eur

17.06.2024 19:38

Nemeckí vyšetrovatelia dostali tip na kontraband od kolumbijských úradov.

fregata,  Admirál Gorškov

Ruské vojnové lode opustili Havanu

17.06.2024 19:21

Žiadne z týchto plavidiel nemalo na palube jadrové zbrane, čo potvrdili aj Spojené štáty.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 130
Celková čítanosť: 241543x
Priemerná čítanosť článkov: 1858x

Autor blogu