Založ si blog

Pýcha a pád

      „Pýcha pádu predchádza!“  Začal dedko raz  rozhovor so ženami. „Toto sa vám vraj stalo, až hen v Rimavskej doline.“  Hoci ženy veľmi neverili, skôr počítali s tým, že to dedko zase niekde vyčítal, napriek tomu so záujmom počúvali. A dedko hneď začal:

„Bol raz jeden mechúrik a ten sa vybral na skusy do sveta. Ide sám, ako prst a po čase sa stretne so slamkou. Slamka prehovorí:

Pán Boh daj šťastia mechúrik!

Pán Boh daj aj tebe slamka!

Kdeže ideš mechúrik, kdeže?

Nuž vybral som sa svetom.

Keď ideš svetom, tak poďme vedno, povedala slamka.

A tak išli svetom spolu a veru bolo im veselšie. Prešli kus sveta a stretli sa s uhlíkom.

Pán Boh daj šťastie dobrí ľudia!

Pán Boh daj aj tebe uhlík!

A kdeže idete ľudkovia?

„Ideme svetom svorne povedali mechúrik i slamka. Ak chceš, pod s nami.“ A uhlík sa hneď pridal. Idú, idú, idú… Prešli dlhú cestu až prišli k veľkej rieke. Mechúrik so slamkou by preplávali, problém bol s uhlíkom. Začal prosiť: „Kamaráti moji, hádam ma tu nenecháte, veď má len dáko prepravte!“ Mechúrik nepočúval a hrdo si preplával na druhú stranu. Slamka sa zmilovala nad uhlíkom, zobrala ho na chrbát a začala plávať. Keď prišli do prostriedku rieky slamka prehorela, uhlík padol do vody a hneď sa tam utopil. Mechúrik sa pozeral z brehu pyšne a škodoradostne sa smial. Smeje sa, rehoce až naraz pukne od smiechu. A bolo aj po mechúriku!

Nemohol byť ten nešťastník radšej skromnejší? Dedko položil rečnícku otázku a hneď si aj odpovedal. „Aj s ľuďmi je to niekedy tak ako s mechúrikom. Skromný človek nepriťahuje pozornosť na seba. A neskromnosť? Veru viac bije do očí ako skromnosť,“ dedko s vážnou tvárou uzavrel príbeh a ženy ticho pritakávali.

      Takých „mechúrikov“ je dnes nesmierne veľa. Určite ste si spomenuli na vhodný príklad z vlastného bezprostredného alebo širšieho okolia. Nech si puknú!

    Milí čitatelia blogov, týmto príbehom rozhovory dedka so žienkami ukončím. Verím, že boli rovnako zaujímavé ako pre mňa, tak aj pre vás.

Predpokladám, že oveľa zaujímavejšie by mohli byť príbehy, ktoré osobne  prežila vnučka spolu s dedkom. Hoci s veľkým časovým odstupom, ale rozpovedané s láskou, s úctou k životu a k dedkovi.

POKRAČOVANIE NABUDÚCE

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

Great White Shark  biely žralok

Žralok neznámeho druhu zabil v Austrálii 16-ročné dievča plávajúce v rieke

04.02.2023 19:55

Posledný smrteľný útok v austrálskej rieke bol zaznamenaný v roku 1960.

fico blaha protest dohoda

Ostrá kritika veľvyslancov: Smer šíri lži. Nie je to prvýkrát, Blaha dostal červenú a Fico je na čiernom zozname

04.02.2023 19:00

Fico po stretnutí a kritike reagoval aj v piatok. Brusel musí počuť aj iný názor a že Západ konvenčnú vojnu s Ruskom nevyhrá.

Žreb

Neznámy páchateľ ukradol v stávkovej kancelárii v Bratislave 4-tisíc žrebov

04.02.2023 17:57

Páchateľ celkovo spôsobil škodu 2 400 eur, a to krádežou a poškodením dverí.

Strom / Padnutý strom /

Silný vietor vyvracia stromy po celej Bratislave

04.02.2023 17:43

Mestská polícia odporúča v sobotu vynechať návštevu mestských lesov v Bratislave a počkať, kým neprestane platiť výstraha druhého stupňa pred vetrom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 181073x
Priemerná čítanosť článkov: 1631x

Autor blogu