Keď menej je viac…

Chcete sa so mnou „poprechádzať“ svetom bájok? Možno áno, možno nie. A možno práve teraz niekto významne zdvihol obočie. Akceptujem, zrejme neprinesiem nič nové, iba sa pokúsim zamerať pozornosť iným smerom. Mojim prvoplánovým cieľom je odľahčiť situáciu a snáď prispieť k zmierlivejšej, znášanlivejšej  diskusii. Menej politikárčenia a viac tolerancie…

Veru, veru niekedy mám pocit, že aj dnes svetu diktuje Mómos (latinsky Momus) grécky boh hlúposti a výsmechu. Hlúposti, sarkazmu a výsmechu je medzi nami „habadej“.

Prečo bájky?

Možno snaha múdrosťou bájky obohatiť vnímavého človeka – čitateľa s otvoreným srdcom. Pripomenúť morálne ponaučenie, hľadať posolstvo a vyvodiť z toho ponaučenie.

Bájkar kritizoval nešváry spoločnosti. Svojim spôsobom pôsobil na ľudí a vychovával ich jemnou, láskavou formou humoru. Želala by som si, aby aj v našej dobe bolo menej sarkazmu, menej zloby a viac porozumenia, ku ktorému by mohlo aj dnes prispieť hľadanie posolstva v bájkach. Či…?

Na začiatok, pre úplnosť pridám pár všeobecne dostupných informácii o svetom uznávanom bájkarovi, a postupne prejdem  k téme: Ezop, staroveký autor bájok, mojimi očami – čosi som počula, čosi prečítala a prispôsobila si. Pravda, za podmienok, dodržania autorovho posolstva, ktoré bájky v sebe nesú.

 „Ezop jednoznačne patrí k najznámejším bájkarom sveta. Pôsobil v Grécku asi v 6. st. pred Kr. Jeho tvorba sa spočiatku prenášala, len ústne a zozbieraná  bola  údajne až v 3. storočí pred Kristom. Z dostupnej literatúry sa dozvedáme, že Ezop bol ázijského pôvod,  na svojich cestách rozprával, vymýšľal bájky. Tak sa šírila jeho sláva, ale získal aj veľa nepriateľov. Svojou iróniou mal uraziť Delfanov, obžalovali ho so svätokrádeže a nespravodlivo ho poslali na smrť. Údajne ho  kňazi a veriaci udierali a sotili ho do hlbín mora… Umrieť mal v roku  564 pred Kristom, v meste Delfy.“

„Vyguglila“ som si, že Ezopova zbierka obsahuje vyše 350 bájok, vraj sa nedá celkom rozpoznať, ktoré sú skutočne Ezopove. Vo svojich komédiách  využíval jeho bájky Aristofanes (otec gréckej komédie). Sokrates, vraj pred svojou smrťou niektoré bájky zveršoval…

Hrdinami Ezopových bájok sú predovšetkým zvieratá, na konci bájky je posolstvo, poučenie. Ezop písal aj bájky o ľuďoch, kde hlavnými postavami boli, najmä chudobní ľudia. Poukazoval na neduhy ľudí, akými je lakomosť a chamtivosť. Neduhy, ktoré, žiaľ, nevymizli. Sú tu medzi nami!

Ezopove bájky ma sprevádzali, dovolím si povedať, že aj ovplyvňovali od útleho detstva. Čítal mi ich dedko. Páčil sa mi text, ale najmä dedkov fonetický hlas. Na záver každej bájky sme spolu hovorili o poučení, o posolstve, a to mi spolu so spomienkou na môjho láskavého dedka zostalo na celý život.

Som veľký idealista, vždy hľadám dobro a spravodlivosť. V každom životnom príbehu, v každom človeku hľadám to, čo je v ňom dobré. Niekedy hľadám aj zbytočne, ale taký je život.

Pokúsim sa posolstvo bájky spojiť so žiadosťou pre vás čitateľov. Vložte, prosím  do debaty krátky príbeh (pár slovami) z reálneho života (videné, počuté, odporované). Ak sa  to podarí budem rada. Nakoniec prečo nie, hovorí sa a iste aj platí: „Neskúsiš? Nevieš!“

Nabudúce: Ezop – Havran a líška

Zdroj: internet, ale najmä kniha: Ezopove bájky, ktoré zo starogréckeho originálu preložila Etela Šimovičová

Vzdelávanie dospelých – učíme sa celý život. Apropo, platí to aj pre členov klubov dôchodcov?

19.11.2024

Všetci sa musíme občas niečo naučiť, nezáleží na veku. Vzdelávanie rozhodne nekončí ukončením školského vzdelania. Nakoniec, časom prídeme na to, že nie všetky vedomosti získame iba v škole. Lekári, zdravotné sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci, už dávnom predtým než oficiálne vznikla potreba celoživotného vzdelania si povinne (zákon o zdrav. [...]

Rizika umelej inteligencie (Al)

16.11.2024

Ak si prečítame, že „Umelá inteligencia napodobňuje ľudské myslenie a informácie spracúva rýchlejšie a presnejšie…“, môžeme nadobudnúť pocit výnimočnosti rôznych udalosti a doby. Napriek tomu chcem pripomenúť fenomén, dnes už z legendárneho filmu Pelíšky (1999), ktorý hovorí v tom zmysle, že nemôžeme veriť všetkému, čo vidíme [...]

Karlova Studánka – rozprávkové kúpele

12.11.2024

Moderné a zároveň starobylé kúpele obklopené prekrásnou prírodou. Ojedinele a úžasne prebudované. Kúpele, ktoré dýchajú históriou a zároveň poskytujú nadštandardné služby. Karlova Studánka je obec v ČR, v Moravskosliezskom kraji, v okrese Bruntál. Rozlohou je najmenšou českou obcou, ktorá si získava turistov podhorskou [...]

srbsko, novi sad

V súvislosti s tragédiou na železničnej stanici v Srbsku zadržali 11 osôb

21.11.2024 11:57

Zrútením prístrešku na železničnej stanici v Novom Sade, ku ktorému došlo 1. novembra, si vyžiadalo 15 životov.

Island Reykjanes Sundhnúksgígar erupcia láva

FOTO: Vulkanický systém na juhozápade Islandu sa opäť prebudil k životu

21.11.2024 11:00

V danej lokalite ide už o siedmu erupciu od decembra minulého roka.

sarmat

Kyjev: Rusko prvý raz zasiahlo Ukrajinu medzikontinentálnou balistickou raketou. Strela môže niesť aj jadrovú hlavicu

21.11.2024 10:39, aktualizované: 11:19

Rusko už na Ukrajinu páli Ukrajinu aj medzikontinentálnymi balistickými raketami

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 148
Celková čítanosť: 282348x
Priemerná čítanosť článkov: 1908x

Autor blogu