Alzheimer – vieme o ňom všetko?

Hovorí sa, že prekonanie strachu je začiatkom múdrosti. Ak máme niekedy strach vôbec to nevadí, dôležité je strach prekonať a pozitívne sa posúvať životom.

Poznala som jednu pani (lekárka na dôchodku), naša susedka, ktorá  mi vždy hovorila: „Chôdza je nesmierne dôležitá. Chodiť treba, kým chodím a viem, od ktorého bytu mám kľúče som v relatívnej pohode.“ Chodila denno-denne a kľúče od svojho bytu používa do vysokého veku. Šťastná to žena!

Ibaže, nie všetci majú také šťastie. Slovo Alzheimer často desí ľudí vo vyššom veku, i keď zabúdanie nie je výnimkou ani u mladších. Každému sa prihodí, že niekedy na niečo zabudne. Ide o prirodzený, dokonca o obranný mechanizmus mozgu proti prepracovaniu. Svoju dobrú službu nám zabúdanie poskytuje pri bolestivých, nepríjemných alebo trápnych zážitkoch. 

Zdravý človek sa pomerne rýchlo rozpomenie, ale človek postihnutý touto chorobou si nespomenie vôbec. Alzheimer je závažná choroba mozgu zapríčinená degeneratívnymi zmenami mozgového tkaniva. Prejavuje sa, ako som už zmienila v oblasti zmeny pamäte, ovplyvňuje jazykové schopnosti,  orientáciu v priestore, znižuje výkonnosť, sebestačnosť a závažne mení chovanie postihnutého človeka. Obmedzenie ho, postupne vyraďuje z každodenného života. Príbuzní, susedia, známi ho takmer nespoznávajú.

Ochorenie mozgu skúmal a prvý raz popísal nemecký psychiater a patológ Alois Alzheimer už pred viac ako 100 rokmi. Ochorenie samozrejme nesie jeho meno. Napriek dobe, v ktorej žijeme doposiaľ ho nikto nevie vyliečiť. Počet pacientov s Alzheimerovou chorobou každý rok pribúda, štatistiky sú neúprosné. Žiaľ z času na čas sa objaví správa, ktorá sa týka ľudí, ktorých sme poznali, pracovali sme s nimi, alebo máme k ním vyslovene citový vzťah a pomôcť im nedokážeme.

Môžete a nemusíte prijať rady a odporúčania odborníkov. Manažérom vlastného zdravia môže byť každý z nás ešte kým je na to čas. Ak na to nemáme čas čoskoro si ho budeme musieť nájsť pre chorobu a to si určite nikto neželá. Najúčinnejším prostriedkom v boji proti Alzheimerovej chorobe je stimulácia mysle. Ak sa myseľ udržuje v dobrej kondícii, je možné predchádzať a účinne spomaliť rozvoj ochorenia. Tvrdia to lekári i psychológovia.

Precvičovanie pamäte, spomínanie, vizualizácia spomienok, rozvíjanie intelektu a fyzická aktivita zvyšujú prietok krvi, okysličujú ju, čím sa zlepšuje činnosť mozgu. Je na nás, či sa s tým stotožníme a či budeme na sebe pracovať. Precvičovanie pamäte nám môže pomôcť, v žiadnom prípade nepoškodí. Iba treba vyjsť zo svojej ulity a urobiť niečo pre svoje zdravie. Žiaľ, sú ľudia, ktorým sa nechce, ale sú aj takí, ktorí si uvedomujú, že to potrebujú, ale obávajú sa, že v skupine zlyhajú. V každej organizovanej aktivite, v kurzoch sa všetci učia. Niekomu to ide rýchlejšie, niekomu pomenej, netreba sa  toho obávať.

V našom meste sú hneď dve možnosti:

  1. Univerzita tretieho veku pri TU vo Zvolene organizuje 2-ročný študijný odbor Tréning pamäte. Stačí sledovať internetovú stránku, v máji sú vždy zverejnené  študijné odbory na nový akademický rok:  https://utv.tuzvo.sk/
  2. Krajská knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene organizuje krátkodobé kurzy  „Aby pamäť ne(s)klamala.“ Záujem je veľký. Bližšie informácie sú rovnako na stránke knižnice: https://www.kskls.sk/

Verím, že som vás k ochrane zdravia máličko inšpirovala. A či vieme všetko o tejto chorobe? Nuž, každý má určité penzum vedomosti. Niekto viac, iný menej.  Ak budete mať  vo svojom okolí blízku osobu s Alzheimerovou chorobou spomeň si na tieto slová, ktoré mňa osobne silno oslovili (našla som ich niekde na internete):

„Kráčajme spolu s nimi v ich realite a žime s nimi ich spomienky.“

Jóbova správa, jobovka…

08.01.2025

Nebudem vás zaťažovať Jóbovým životným príbehom. Toto označenie pravdepodobne pochádza zo Starého zákona, z knihy Jób,iba chcem poukázať na „jóbove správy“ dnešnej doby. Toto označenie sa mi celkom hodí. „Toľko múdrych ľudí“ na jeden meter štvorcový nenájdeme snáď nikde, či…Každý deň sa objaví nejaká „Jóbova zvesť“, nestačím sa [...]

Vypustiť „paru“alebo radšej dusiť hnev v sebe?

06.01.2025

„Ou, čo s ňou, s nervóznou vašou famíliou…“ S úsmevom spomínam na túto pesničku. Zrejme v tom čase bol pôvodným interpretom spevák a herec Jozef Krištof. Pravda, bolo to dávno, veľmi dávno, keď ma nedokázalo ešte nič „vytočiť.“ Dokonca, vtedy som mala tendenciu napodobňovať „zlostníkov“. Časy sa menia a my sa meníme s nimi. [...]

Vianoce, najkrajšie sviatky v roku. Naozaj…?

07.12.2024

Je nás nesmierne veľa, ktorí sme uponáhľaní a mrzutí z povinností všedných dní. Nie a nie vystúpiť z toho nešťastného „kolotoča“. 1.decembra sme zapálili (niekto reálne, iný virtuálne) prvú adventnú sviečku, ktorou začalo obdobie adventu. Obdobie, ktorému sa hovorí, alebo skôr, kedysi sa hovorilo „malý pôst“, sprevádzaný rannými omšami, [...]

SpaceX falcon 9 crew dragon raketa

V Poľsku spadli kusy rakety vyslanej do vesmíru Muskovou firmou

19.02.2025 19:24

Podľa expertov ide pravdepodobne o kompozitné nádrže na hélium.

Zimny stadion v Roznave pocas rekonstrukcie

Rožňava bude mať po rokoch skutočný zimný štadión. Pribudnú steny aj tribúna

19.02.2025 19:20

Mesto chce po novom štadión okrem športu využívať na na kultúrne podujatia.

musk DOGE

Čistky v amerických úradoch: Vyhodení sú aj vedci, ktorí kontrolovali mozgové čipy Muskovej firmy

19.02.2025 18:48

Mohlo by ísť aj o odstránenie ďalšej možnej prekážky pre obchodné aktivity Elona Muska.

Boris Johnson

Johnson Európanom: Prestaňte byť toľko šokovaní z Trumpa a začnite konať. Zmrazené ruské aktíva majú ísť Ukrajine

19.02.2025 18:13

Európania by mali začať pomáhať Trumpovi pri ukončení vojny na Ukrajine.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 154
Celková čítanosť: 302175x
Priemerná čítanosť článkov: 1962x

Autor blogu