„Ou, čo s ňou, s nervóznou vašou famíliou…“ S úsmevom spomínam na túto pesničku. Zrejme v tom čase bol pôvodným interpretom spevák a herec Jozef Krištof. Pravda, bolo to dávno, veľmi dávno, keď ma nedokázalo ešte nič „vytočiť.“ Dokonca, vtedy som mala tendenciu napodobňovať „zlostníkov“. Časy sa menia a my sa meníme s nimi. Dnes už potrebujem skôr lekcie ako hnev korigovať.
Uvedomujem si, že ma hnev upozorňuje na to, že niekto prekročil hranice mojej trpezlivosti. Ibaže to neostane iba pri uvedomení si tohto stavu, ale objaví sa reakcia, ktorá nie je veľmi prospešná zdraviu. Zrejme to poznáte. Niečo sa nás „dotkne“, začne nám stúpať krvný tlak, zrýchli sa tep a zrazu máme neuveriteľnú potrebu zareagovať.
Ako sa s tým popasovať? Nemám tendenciu robiť poradcu, určite nechcem nikomu radiť, nakoniec každý z nás svoje emócie, či už pozitívne alebo negatívne prežíva jemu vlastným spôsobom. Ibaže, domnievam sa, že nemusí byť na zahodenie ani taký podnet na zamyslenie:
Hnev je normálna, zdravá emócia. No, nezdravá je vtedy, keď človek neustále vybuchuje alebo sa jeho hnev vymkne z pod kontroly. Ibaže podnetov vyvolávajúcich hnev je nesmierne veľa: v rodine, v škole, zamestnaní, v úrade, v obchode, v zdravotníckom zariadení, ale aj tu na sociálnej sieti sa vieme „dozlostiť“. Veru, aj si neraz musím „zahryznúť do jazyka“ a hľadať spôsob ako vypustiť paru bez ujmy na zdraví.
Mýtus a fakt o hneve:
Možno poznáte alebo dokonca reagujte rovnako: „Nemôžem, neviem si pomôcť. Hnev sa nedá kontrolovať.“ Toto konštatovanie je podľa mňa mýtus.
Faktom zostáva, že predchádzajúce tvrdenie je pravdou iba do určitej miery. Nie vždy môžeme kontrolovať situáciu, do ktorej sme sa dostali. Nie vždy dokážeme kontrolovať svoje pocity, ktoré v nás hnev vyvoláva, ale rozhodne môžeme kontrovať, ako svoj hnev vyjadríme. Reakcia na hnev je v našich rukách. Naučiť sa ovládať svoj hnev, vyjadrovať ho primerane nám pomôže budovať si lepšie vzťahy a viesť zdravší život.
Vypustiť paru alebo radšej dusiť hnev v sebe? Na mieste je prevencia, predchádzanie. Tiež platí: všetko s mierou! Dusiť hnev v sebe tiež nie je cesta. Negatívne emócie, kde rozhodne hnev a zlosť patrí, ovplyvňujú naše životne dôležité orgány a ich fungovanie. Zlosť a hnev nepriaznivo pôsobí najmä na pečeň a obličky. Negatívne emócie sú pre nás rizikovým faktorom nielen kvôli psychickej nepohode, ale tiež závažne ovplyvňujú a poškodzujú naše fyzické zdravie.
Na záver ešte jedna myšlienka na zamyslenie:
„Tragickejšie sú následky hnevu ako jeho príčiny.“
Marcus Aurelius, vládca starovekého Ríma 121–180
PS:
Tento rok, ako bývalý zdravotnícky pracovník, začínam kategóriou „Manažerom vlastného zdravia“. Uvažujem, čo vám mám na prahu nového roka zaželať, asi najviac zo všetkého zdravie. Oslávme spolu zdravie – najcennejší dar života. Nie každý má šťastie užívať si ruka v ruke zdravie telesné so zdravím duševným. O ich vzájomnej harmónii sa nemusíme dlho presviedčať. Jedno s druhým súvisí a vzájomne sa ovplyvňuje. Želám vám, nám najmä pevné zdravie a pokoj v duši lebo bez jedného i bez druhého sa iba ťažko posúvame v živote vpred.
Tak OK. Zrejme tu nebude kvalitná debata. Hnev... ...
Dobrý sangvinik nie je zlý. ...
No...necháme to radšej tak. ...
deep_green_eyes - mrzí ma, že tak negatívne... ...
Stačí sa len lepšie pozrieť na starú pravdu o... ...
Celá debata | RSS tejto debaty