Víno pije, vodu káže alebo Reči sa hovoria, chlieb sa je…

Začala som slovenskými prísloviami, pokračovať by som chcela generačnými problémami. Mám pocit, akoby sa pomyslené generačné nožnice roztvárali stále viac a viac. Nechápem autorov niektorých internetových, zvukových a printových príspevkov, ktorí neváhajú prilievať „olej do ohňa“.  Iste, nič nie je biele, ani čierne, ale zovšeobecňovať problémy alebo vytrhnúť informácie z nejakého kontextu s cieľom vytvárať generačný rozkol  považujem za nebezpečný jav.

Kedy sme sa stali emočne odolní až bezcitní? Začalo sa to v rodinách? Vytrácajú sa viacgeneračné rodiny (prastarí rodičia, starí rodičia, rodičia a deti), ktoré boli šťastím mojej generácie? Iste, aj vtedy vznikli občas medzigeneračné problémy, ale v spoločnosti boli skôr ojedinelé.  

Ako názor a podporu pre súčasné generačné problémy požičala som si slová nemeckého sociológa Franka Schirrmachera, ktorý hovorí, že  „vojna generácii je tou najstaršou a zároveň aj najmodernejšou zo všetkých vojen“. My predsa nechceme vojnu, určite väčšina z nás hovorí vojne generácii NIE!

Aj keď dnes generácie nežijú v jednej spoločnej domácnosti, citová väzba by mala  pretrvávať, krv predsa nie je voda. Je pravda, že dnes sa prastarí rodičia, starí rodičia dožívajú vyššieho veku, generácia ich detí a vnukov sú ľudia v produktívnom veku, náročná práca, výchova vlastných deti a k tomu starostlivosť o rodičov, či o starých rodičov vytvára náročné a často vypäté rodinné situácie.

Generačným konfliktom sa v živote nevyhneme, ale môžeme sa naučiť zvládať ich s rozumom, s porozumením a s citom. Ak to zvládneme stávame sa dobrým príkladom pre naše deti a oni zase pre ďalšie generácie. Medzigeneračné učenie nie je vo svojej podstate nič iné, iba to, že ľudia všetkých vekových kategórii sa môžu učiť spoločne, jeden od druhého a nezávisle od veku.

Z môjho pohľadu nejde iba o generačné problémy v rodine, ale najmä v spoločnosti. Je mi nesmierne ľúto, ak sa generačné problémy vytvárajú pre politické účely s cieľom poškodiť vládnucu koalíciu (myslím akúkoľvek vládnucu koalíciu, bez farby).

Nevinný obrázok s textom (verím, že uverejnený s dobrým úmyslom):  „Strávte nejaký čas aj so staršími, nie všetko nám poskytne google.“  A mnoho ďalších príležitostí, kedy si niektorí ľudia s radosťou pichnú do osieho hniezda, nie že by myšlienku podporili, ale naopak znevažujú generáciu skôr narodených. A pritom príbehy nás skôr narodených môžu byť dobrým príkladom, najmä sociálneho učenia.              

Reakcie a názory niektorých dnešných ľudí naozaj nechápem. Pripúšťam, že niekto má negatívnu skúsenosť v rodine, v spoločnosti,  v komunite, v ktorej žije.  Ibaže  v takom prípade to nepatrí do verejnej diskusie, problém treba riešiť v rodine, v užšom kruhu, možno aj pomocou mediácie. Rozhodne to nezovšeobecňovať, ako generačný problém!

Aby som bola spravodlivá, nemôžem opomenúť ani generačné problémy, ktoré vznikajú v dôsledku nedostatočnej pozornosti, možno i nedostatočnej tolerantnosti nás skôr narodených k mladším. Vyskytuje sa to, nemôžeme pred tým zatvárať oči. Možno je to reakcia na nevhodné, či agresívne správanie niektorých deti a mladých ľudí. Akcia vyvoláva reakciu. Pravda, nesmieme to zovšeobecňovať na všetky deti, na celú mladú generáciu!

Zo psychologického hľadiska my skôr narodení žijeme zo spomienok a mladá generácia  si tvorí plány do budúcnosti. Žiť vedľa seba plnohodnotný život môžeme, mali by sme, ba  musíme.

Väčšina z nás chceme spoločnosť morálnych  hodnôt, noriem, ideí a ich uplatňovanie, aby sme žili spokojný život napriek všetkými generáciami. Nehovorme, konajme!

Pri vzájomnom kontakte, vzájomnej komunikácii, nezabudnime, ani na tú myšlienku a vyhnime sa jej veľkým oblúkom:

„Zlé správanie sa jedného k druhému si generácie postupne predávajú ako generačnú chorobu.“  Francis Bacon


Zaslúži, či nezaslúži si slovo gramotnosť našu pozornosť?

19.09.2024

K dôstojnému životu určite patrí gramotnosť, ktorú v užšom slova zmysle môžeme definovať, ako zručnosti, schopnosť písania, čítania, vrátane porozumenia prečítaného textu. GRAMOTNOSŤ má dokonca aj svoj medzinárodný deň – 8. SEPTEMBER. Tento rok som to, žiaľ, v termíne nestihla. Faktom je, že deň za dňom ubieha príliš [...]

BÁJKY, ktoré nesú v sebe posolstvo: O líške a strapci hrozna (3)

15.09.2024

Chcete sa so mnou po TRETÍ RAZ poprechádzať svetom bájok, ktoré nesú v sebe posolstvo? Možno áno, možno nie. A možno práve teraz niekto významne zdvihol obočie. Akceptujem, zrejme neprinesiem nič nové, iba sa pokúsim zamerať pozornosť iným smerom. Mojim prvoplánovým cieľom je odľahčiť situáciu a snáď prispieť k zmierlivejšej, znášanlivejšej [...]

BÁJKY, ktoré nesú v sebe posolstvo. Bajka o líške a diviakovi (2)

18.08.2024

Chcete sa so mnou po DRUHÝ RAZ poprechádzať svetom bájok, ktoré nesú v sebe posolstvo? Možno áno, možno nie. A možno práve teraz niekto významne zdvihol obočie. Akceptujem, zrejme neprinesiem nič nové, iba sa pokúsim zamerať pozornosť iným smerom. Mojim prvoplánovým cieľom je odľahčiť situáciu a snáď prispieť k zmierlivejšej, znášanlivejšej [...]

maďarsko, polícia

Maďarská polícia zadržala Nemca hľadaného za pedofíliu

11.10.2024 16:19

V Nemecku ho stíhali v piatich prípadoch za závažné sexuálne zločiny na deťoch.

Stalin

V ruskej Vologde vztýčia novú sochu sovietskeho diktátora Stalina. Verejnosť si to žiada, tvrdia úrady

11.10.2024 15:52

Po začiatku invázie na Ukrajinu sa na niektorých miestach v Rusku začalo s opätovnou výstavbou pamätníkov na počesť sovietskeho diktátora.

Kim Čong-un

KĽDR obvinila Južnú Kóreu, že posiela do Pchjongjangu drony. Hrozí útokom

11.10.2024 15:22

Juhokórejská armáda tvrdí, že na sever žiadne drony neposlala.

Nemecko tanker Baltské more požiar

V Meklenburskom zálive pri pobreží Baltského mora horí tanker

11.10.2024 15:00

Tanker plaviaci sa pod nemeckou vlajkou je dlhý 73 a široký 12 metrov a preváža 640 ton ťažkého vykurovacieho oleja.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 270457x
Priemerná čítanosť článkov: 1918x

Autor blogu