Založ si blog

ZLO V NAŠOM ŽIVOTE…

Veľa vecí má trápi, ale aj nadchne. Spôsobujú to mnohé momenty, čo mi prináša život. Nakoniec, ako každému z nás. Životné príbehy, zážitky ma provokujú k tomu, že často vyjadrujem svoje názory a pocity. Robím tak s vierou a nádejou, že nájdem spriaznenú dušu, a že sa moje dobre myslené slová dotknú srdca niekoho z mojich blízkych, priateľov, či známych.

Niekedy možno „tlačím na pílu“ a potom „zamotám“ do jednej témy viac problémov. Nastolím niekoľko otázok. Priznávam, uniklo to z mojej pozornosti, preto dám na radu z debaty k niektorému z mojich  príspevkov tu na blogu. Uznávam, že niekedy je menej naozaj viac. Skúsim  to trochu inak.

Dnes to bude  iba jedna  téma:  ZLO  V NAŠOM ŽIVOTE.

„Zlo = slovo vyjadrujúce negatívne hodnotenie čohokoľvek. Zlo je v každom prípade škodlivá vec, ktorá nám spôsobuje traumu, ujmu, poškodzuje naše fyzické i psychické zdravie“. Citujem, našla som na internete.

Mňa osobne zaujalo slovo ZLO vo vzťahu  medzi ľuďmi – zlé správanie, zlé interpersonálne vzťahy… Inšpiroval ma  nasledovný citát:

„ZLÉ SPRÁVANIE SA JEDNÉHO K DRUHÉMU SI GENERÁCIE POSTUPNE PREDÁVAJÚ AKO GENERAČNÚ CHOROBU.“ Francis Bacon, anglický filozof, štátnik, vedec, právnik a autor 1561–1626.

Myšlienka určite aktuálna aj dnes. Myslím si, že podobnosť s chorobou nie je čisto náhodná, ale trefná. Choroby sú rôzne. Svoju úvahu dávam do súvisu najmä s chorobami prenosnými – infekčnými. Nie sme celkom bezmocní. Vieme si podporovať imunitu, vieme infekčným chorobám predchádzať, a vieme sa chrániť pred ich šírením.

Rovnako je to so zlom. Tiež nie sme celkom bezmocní. Vieme na sebe pracovať, podporovať svoje komunikačné zručnosti a získavať imunitu voči šíriteľom zla. Vieme sa aj účinne brániť pred šírením zla.

Každý máme svoj osobný príbeh, a možno nie iba jeden, kedy malo zlo v našom živote navrch. Ibaže tiež platí, že „všetko zlé je na niečo dobré“ alebo  „čo nás nezabije to nás posilní“. Nehnevám sa, hoci som si veľké zlo „užila“, krátko pred odchodom z aktívneho života. Prijala som to, popasovala som sa zlom, resp. so zlým človekom  a vyriešila som, čo mi život priniesol. Nakoniec to celé dopadlo v môj prospech, a som za to vďačná. Ako to máte vy? Podelíte sa o svoje skúsenosti a poskytnete rady v debate?  

Ak tak, urobíte už teraz vám ďakujem za váš čas.

Život a smrť – krehká hranica

15.04.2024

Existuje vôbec hranica medzi životom a smrťou? Nechcem navodiť situáciu filozofických, či náboženských otázok. Skôr sa chcem zamýšľať nad zlomovými životnými situáciami v dôsledku, ktorých život končí a nastáva smrť. Život je to najdrahšie, čo máme a dostaneme ho iba raz. Často sa stretávam sa tým, že ľudia prirovnávajú svoj život [...]

Propaganda, propaguj, rozširuj…

11.04.2024

Komu, čo vyhovuje to propaguje, rozširuje… Myslím si, že sa to týka aj volebného práva a práva mať názor. Mám pocit, že si to vysvetľujeme každý po svojom. „Volebné právo je všeobecné, rovné a priame, a vykonáva sa tajným hlasovaním. Podmienky výkonu volebného práva ustanoví zákon“ (Ústava SR). Názor – mienka, pohľad, [...]

ORCHIDEA – jemná krása

30.03.2024

Učarovala mi jemná krása orchidey. Nevynechám žiadnu príležitosť, a tak bolo úplne samozrejme, že som absolvovala cestu do Martina, do Slovenského národného múzea – Múzea Andreja Kmeťa, na výstavu pod názvom: Trópy v Turci – exotické orchidey. Potešenie pre oči i pre dušu. Orchidey sú stále žiadané interiérové rastliny v domácnosti, [...]

Biden, fiala

Biden prijal v Bielom dome českého premiéra Fialu

15.04.2024 22:25, aktualizované: 22:38

Politici by mali hovoriť o pokračujúcej ruskej agresii na Ukrajine či napätí na Blízkom východe.

Trump, súd

Trump sa ako prvý exprezident v dejinách USA postaví pred súd v trestnom konaní

15.04.2024 22:14

Proces v kauze údajného podplácania pornoherečky sa v New Yorku začal výberom poroty.

maryland, baltimore, most, fbi, loď

Tragický pád mosta v Baltimore vyšetruje FBI

15.04.2024 19:41

Vyšetrovatelia skúmajú najmä elektrický systém lode ale i to, či boli dodržané všetky federálne zákony.

zostreleny dron Sahid 136

Šahídy hučia všade rovnako. Odblokujú pomoc pre Izrael i Ukrajinu?

15.04.2024 16:54, aktualizované: 16:57

Úspech Izraela pri odrazení iránskeho útoku v noci na nedeľu upriamil pozornosť na zraniteľnosť Ukrajiny voči Rusku. Prečo to Iráncom nevyšlo? A aký vplyv to môže mať na agresiu, ktorej čelí Kyjev?

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 124
Celková čítanosť: 224688x
Priemerná čítanosť článkov: 1812x

Autor blogu