Založ si blog

Moc myšlienok, pocitov a slov…

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo začiatku 20.storočia s tými dnešnými.

Asi sme spohodlneli.Technické vymoženosti sú super, ale… Niekedy sme mali telefónne čísla, ktoré sme  najčastejšie používali  uložené v pamäti. Dnes sú kontakty uložené v mobile a potom často nevieme z pamäti ani vlastné telefónne číslo. Počítali  sme s tuškou na papieri, najvýš pomocou kalkulačky. Uf, pracné!  Dnes technika za nás urobí aj náročnejšie výpočty, analýzy. Ak sme potrebovali nejaké informácie zašli sme do knižnice. Dnes otvoríme internetový vyhľadávač  „surfujeme“… Často si nedáme ani tú námahu tieto informácie si zapamätať, aby sa nám uložili do krátkodobej, či dlhodobej pamäti. Ved aj načo? Ak bude treba internet je k dispozícii. Napriek vymožneostiam dnešho sveta mozog by mal dostatoť dostok impulzov lebo inak zlenivie!

Navyše denno-denne sme atakovaní rôznymi, najčastešie negatívnymi správami. Spomínam na časy, keď bol  pre nás najväčšou hrozbou terorizmus, prírodné katastrófy problém utečencov, pandémia – ochorenie COVID 19, ktorá mimochodom najrazantnejšie zasiahla  do môjho života. Ibaže, aj ten COVID 19 som akosi ľahšie prežívala. Cítim, že dnešná doba má oberá o energiu  oveľa viac.

Nechcem byť poslom zlých správ, len  chcem zdôrazniť, že je veľmi dôležité chrániť sa pred negatívnymi správami, ktoré by nám mohli škodiť. Ohrozujú naše zdravie, ovplyvňujú, ako myslíme, cítime a hovoríme. Dokážu nás natoľko ovplyvniť, že mnohí veru nemáme ďaleko od Ťapákovcov… Vesmír si vraj všetko fotografuje, teda aj to ako myslíme, cítime a hovoríme. Veľmi rýchlo sa to môže stať našou realitou. Ja tomu verím a preto sa snažím negatívne správy, negatívne podnety blokovať.

Myšlienky, pocity, slová, príde mi to, ako  spojené nádoby. Tak, ako v spojenej nádobe (nádobách) po naplnení kvaliny táto vystúpi do rovnakej výšky… Tak by aj myšlienky, pocity a slova mali byť v súlade.

Nechcem nikoho  súdiť, chcem porozumieť tejto dobe. Nie všetci vidíme, počujeme, cítime rovnako, veď to ani nie je možné. Ibaže rozdiel medzi dobrom a zlom  by sme snáď mohli rozlíšiť všetci.

Sú rôzne situácie, rôzne problémy, ktoré treba riešiť. Ak niekto povie, že sa to NEDÁ, skôr to znamená, že NEVIE, NECHCE. Vždy je cesta, len treba stúpiť na tú správnu. Nezabudnime, moc myšlienok je veľká!

„Ktokoľvek riadi médiá, riadi aj naše mysle.“  

Jim Morrison 1943 – 1971

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

01.10.2022

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si všetci [...]

D E S – VČERA – DNES….

24.09.2022

Ešte jedna úvaha na tému, ktorá ma trápi.Potom si dám pauzu, prípadne zvážim iné, pozitívnejšie témy. Pravda, netuším, čo prinesú ďalšie dni, ale jedno viem určite, že pred vplyvom internetu, najmä sociálnych sieti sa treba v záujme ochrany svojho zdravia obrniť, neotvárať, nečítať príspevky, ktoré nás iritujú. Ibaže, každý to má inak. To, čo irituje [...]

Nič netrvá večne…

12.09.2022

Zažívame turbulentné zmeny, akoby nás život skúšal koľko ešte vydržíme. Niektoré zmeny vstupujú do nášho života plazivo, iné razantne. Zažívame zmeny osobne i celospoločenské. Ak máme relatívnu pohodu, zrejme nemáme dôvod a potrebu zamýšľať sa nad väčšími či menšími zmenami, ktoré nám život prináša. Domnievam sa, že zmeny, ktoré [...]

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.

Peter Pellegrini

Pellegrini: Fico chce cielene poškodiť Hlas a zneistiť našich voličov

01.10.2022 17:55

Na videopozdrav od Roberta Fica, ktorý mu adresoval pred straníckym snemom a opäť poukázal na možnú spoluprácu Hlasu s liberálmi, reagoval Peter Pellegrini odmietavo.