Založ si blog

Moc myšlienok, pocitov a slov…

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo začiatku 20.storočia s tými dnešnými.

Asi sme spohodlneli.Technické vymoženosti sú super, ale… Niekedy sme mali telefónne čísla, ktoré sme  najčastejšie používali  uložené v pamäti. Dnes sú kontakty uložené v mobile a potom často nevieme z pamäti ani vlastné telefónne číslo. Počítali  sme s tuškou na papieri, najvýš pomocou kalkulačky. Uf, pracné!  Dnes technika za nás urobí aj náročnejšie výpočty, analýzy. Ak sme potrebovali nejaké informácie zašli sme do knižnice. Dnes otvoríme internetový vyhľadávač  „surfujeme“… Často si nedáme ani tú námahu tieto informácie si zapamätať, aby sa nám uložili do krátkodobej, či dlhodobej pamäti. Ved aj načo? Ak bude treba internet je k dispozícii. Napriek vymožneostiam dnešho sveta mozog by mal dostatoť dostok impulzov lebo inak zlenivie!

Navyše denno-denne sme atakovaní rôznymi, najčastešie negatívnymi správami. Spomínam na časy, keď bol  pre nás najväčšou hrozbou terorizmus, prírodné katastrófy problém utečencov, pandémia – ochorenie COVID 19, ktorá mimochodom najrazantnejšie zasiahla  do môjho života. Ibaže, aj ten COVID 19 som akosi ľahšie prežívala. Cítim, že dnešná doba má oberá o energiu  oveľa viac.

Nechcem byť poslom zlých správ, len  chcem zdôrazniť, že je veľmi dôležité chrániť sa pred negatívnymi správami, ktoré by nám mohli škodiť. Ohrozujú naše zdravie, ovplyvňujú, ako myslíme, cítime a hovoríme. Dokážu nás natoľko ovplyvniť, že mnohí veru nemáme ďaleko od Ťapákovcov… Vesmír si vraj všetko fotografuje, teda aj to ako myslíme, cítime a hovoríme. Veľmi rýchlo sa to môže stať našou realitou. Ja tomu verím a preto sa snažím negatívne správy, negatívne podnety blokovať.

Myšlienky, pocity, slová, príde mi to, ako  spojené nádoby. Tak, ako v spojenej nádobe (nádobách) po naplnení kvaliny táto vystúpi do rovnakej výšky… Tak by aj myšlienky, pocity a slova mali byť v súlade.

Nechcem nikoho  súdiť, chcem porozumieť tejto dobe. Nie všetci vidíme, počujeme, cítime rovnako, veď to ani nie je možné. Ibaže rozdiel medzi dobrom a zlom  by sme snáď mohli rozlíšiť všetci.

Sú rôzne situácie, rôzne problémy, ktoré treba riešiť. Ak niekto povie, že sa to NEDÁ, skôr to znamená, že NEVIE, NECHCE. Vždy je cesta, len treba stúpiť na tú správnu. Nezabudnime, moc myšlienok je veľká!

„Ktokoľvek riadi médiá, riadi aj naše mysle.“  

Jim Morrison 1943 – 1971

Výborný Božkin (našej babkin) perník

19.01.2023

Tento perník robím podľa receptu manželovej mamy. Pokojne ho môžem nazvať aj „dovolenkový“, pravidelne som ho piekla na cestu. Nielen na cestu, ešte aj na pobyt nám čosi zostalo, niečo čo „voňalo domovinou“. Ja zvyknem do perníka pridať 1-2 ks nadrobno nakrájaných sterilizovaných orechov, ktoré mi zostanú po príprave orechového likéru. Výborne chutí v tomto [...]

Nič nové na svete…

15.01.2023

História sa opakuje! Prečo asi? Zrejme sme sa nepoučili a obávam sa, že sa ani nepoučíme. Dobro a zlo. Pravda a lož – dva protipóly, ktoré boli, sú a budú predmetom našich diskusií. Ďalšími podnetmi do diskusie môžu byť pojmy ako: Konšpirácia, sprisahanie, komplot, úklady, intrigy… Pridružujú sa otázky týkajúce sa manipulácie [...]

Garderóba – cudzie slovo alebo archaizmus? RTVS-Výstava kostýmov

15.12.2022

Myslím si, že sa dnes slová garderóba, garderobier, garderobierka vyskytujú pomerne málo, nanajvýš v súvislosti s divadlom. Ja si pod pojmom garderóba predstavujem honosné šaty, kostýmy, uniformy z konca 19. a zo začiatku 20. storočia. Dnes som si k slovu GARDERÓBA pridala slovíčko ČAROVNÁ. Taký pocit som mala z výstavy v priestorov RTVS [...]

dve percentá dane, Pravda, 2%

PRO ARCHAEOLOGIA CLASSICA

02.02.2023 00:26

Sme nepolitické, dobrovoľné a záujmové združenie profesionálov a laických záujemcov propagujúcich antickú kultúru, jej dedičstvo a tradíciu na území SR.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Príbeh včely

02.02.2023 00:22

Poslaním OZ je osveta včelárenia, prepojenie prostredia, v ktorom žijeme s našimi dennými aktivitami a životom hospodársky významných zvierat - našich včiel.

Veslársky klub Šintava

Veslársky klub Šintava

02.02.2023 00:18

Veslársky klub Šintava je jedným z 5 klubov na Slovensku, venuje sa najmä práci s mládežou a za svoju 38 ročnú existenciu vychoval niekoľko reprezentantov.

dve percentá dane, Pravda, 2%

Detské srdce

02.02.2023 00:14

Zlúčené zariadenie sociálnych služieb: Slniečko - domov sociálnych služieb a rehabilitačné stredisko v Prešove.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 111
Celková čítanosť: 180768x
Priemerná čítanosť článkov: 1629x

Autor blogu