Založ si blog

Moc myšlienok, pocitov a slov…

„Vstávaj, ideme spať!“ Spomínate? Nezabudnuteľná veta rodiny Ťapákovcov z diela Boženy Slančíkovej Timravy. Ako dávno a predsa, tak blízko. Svojim ľahostajným a nezmyselným spôsobom myslenia a konania sa veru často podobáme Ťapákovcom. Vzorce nášho správania vtedy i teraz sa neraz podobajú ako vajce vajcu. Možno nie sú ďaleko od seba Ťapákovci zo začiatku 20.storočia s tými dnešnými.

Asi sme spohodlneli.Technické vymoženosti sú super, ale… Niekedy sme mali telefónne čísla, ktoré sme  najčastejšie používali  uložené v pamäti. Dnes sú kontakty uložené v mobile a potom často nevieme z pamäti ani vlastné telefónne číslo. Počítali  sme s tuškou na papieri, najvýš pomocou kalkulačky. Uf, pracné!  Dnes technika za nás urobí aj náročnejšie výpočty, analýzy. Ak sme potrebovali nejaké informácie zašli sme do knižnice. Dnes otvoríme internetový vyhľadávač  „surfujeme“… Často si nedáme ani tú námahu tieto informácie si zapamätať, aby sa nám uložili do krátkodobej, či dlhodobej pamäti. Ved aj načo? Ak bude treba internet je k dispozícii. Napriek vymožneostiam dnešho sveta mozog by mal dostatoť dostok impulzov lebo inak zlenivie!

Navyše denno-denne sme atakovaní rôznymi, najčastešie negatívnymi správami. Spomínam na časy, keď bol  pre nás najväčšou hrozbou terorizmus, prírodné katastrófy problém utečencov, pandémia – ochorenie COVID 19, ktorá mimochodom najrazantnejšie zasiahla  do môjho života. Ibaže, aj ten COVID 19 som akosi ľahšie prežívala. Cítim, že dnešná doba má oberá o energiu  oveľa viac.

Nechcem byť poslom zlých správ, len  chcem zdôrazniť, že je veľmi dôležité chrániť sa pred negatívnymi správami, ktoré by nám mohli škodiť. Ohrozujú naše zdravie, ovplyvňujú, ako myslíme, cítime a hovoríme. Dokážu nás natoľko ovplyvniť, že mnohí veru nemáme ďaleko od Ťapákovcov… Vesmír si vraj všetko fotografuje, teda aj to ako myslíme, cítime a hovoríme. Veľmi rýchlo sa to môže stať našou realitou. Ja tomu verím a preto sa snažím negatívne správy, negatívne podnety blokovať.

Myšlienky, pocity, slová, príde mi to, ako  spojené nádoby. Tak, ako v spojenej nádobe (nádobách) po naplnení kvaliny táto vystúpi do rovnakej výšky… Tak by aj myšlienky, pocity a slova mali byť v súlade.

Nechcem nikoho  súdiť, chcem porozumieť tejto dobe. Nie všetci vidíme, počujeme, cítime rovnako, veď to ani nie je možné. Ibaže rozdiel medzi dobrom a zlom  by sme snáď mohli rozlíšiť všetci.

Sú rôzne situácie, rôzne problémy, ktoré treba riešiť. Ak niekto povie, že sa to NEDÁ, skôr to znamená, že NEVIE, NECHCE. Vždy je cesta, len treba stúpiť na tú správnu. Nezabudnime, moc myšlienok je veľká!

„Ktokoľvek riadi médiá, riadi aj naše mysle.“  

Jim Morrison 1943 – 1971

INDIVIDUÁLNA A KOLEKTÍVNA PAMÄŤ

11.05.2024

Inšpiroval ma test – Pamäť na historické udalosti – 25 vymyslených udalostí, ktoré sa stali v priebehu 25-tich rokov. Mojou úlohou bolo za 15 minút zapamätať si, ktorá udalosť, v ktorom roku nastala. Čím viac udalostí sa mi podarilo správne priradiť, tým som bola úspešnejšia. Na tréning pamäte nezabúdam, hoci sama [...]

Je priznanie názoru zároveň priznaním, resp. potvrdením charakteru?

08.05.2024

Myslela som si, alebo inak, očakávala som, že už konečne nastanú dni a s nimi aj útlm „planých reči“. Žiaľ, nestalo sa, a zrejme sa, tak ľahko ani nestane. Sociálne siete, milované i zatracované. Nuž, keby moja „titulka“ nebola otázkou, ale všeobecne potvrdenou pravdou možno by mnohí ľudia vyjadrovali svoje názory opatrnejšie, [...]

Víno pije, vodu káže alebo Reči sa hovoria, chlieb sa je…

20.04.2024

Začala som slovenskými prísloviami, pokračovať by som chcela generačnými problémami. Mám pocit, akoby sa pomyslené generačné nožnice roztvárali stále viac a viac. Nechápem autorov niektorých internetových, zvukových a printových príspevkov, ktorí neváhajú prilievať „olej do ohňa“. Iste, nič nie je biele, ani čierne, ale zovšeobecňovať problémy [...]

orbán

Orbán: Sme spojení so slovenskou tajnou službou, máme informácie o atentáte na Fica

24.05.2024 17:32

Podľa Orbána mnoho ľudí adresovalo kritiku slovenským tajným službám kvôli tomu, čo sa stalo.

Vlada Kmec

Eurokomisia vyplatí Slovensku štvrtú tranžu z plánu obnovy

24.05.2024 16:04, aktualizované: 16:20

Slovensku nič nestojí v ceste, aby sa dostalo k 923 miliónom eur cez štvrtú žiadosť národného plánu obnovy a odolnosti.

img-banner-hangar

Hangáre pre nové stíhačky F-16 dovezú Taliani. Ministerstvo obrany za ne zaplatí viac ako štyri milióny eur

24.05.2024 16:00

Budú slúžiť aj ako mobilné opravovne či garáže pre bojové vrtuľníky Black Hawk.

Izrael, Palestína, Medzinárodný súdny dvor, hamas, haag

Medzinárodný súd v Haagu nariadil Izraelu zastaviť ofenzívu v Rafahu. Do Gazy chce vyslať vyšetrovateľov

24.05.2024 15:48, aktualizované: 15:54

Podnet na haagsky tribunál podala Juhoafrická republika, ktorá židovský štát rovnako viní práve z genocídy.

anina

Svet robí cestu ľuďom, ktorí vedia kam idú. (Ralph Waldo Emerson)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 233535x
Priemerná čítanosť článkov: 1839x

Autor blogu