Zemiakové pochúťky – Krumpeľ paprikáš alebo Falošný guľáš

21. októbra 2022, anina, RETRO RECEPTY ZO ŠUPLÍKA

Zemiaky majú niekoľko benefitov, ktoré výrazne podporujú kvalitu nášho zdravia. Spomeniem aspoň tie najdôležitejšie:

  1. Podporujú trávenie – čo vyplýva z ich stráviteľnosti, obsahujú prevažne sacharidy. Vláknina zase stimuluje peristaltiku čriev a zabraňuje zápche.
  2. Znižujú zápal –  majú veľa vitamínu C, ktorý je výborný antioxidant. Draslík a vitamín B 6 zmierňujú zápal v tráviacom systéme. Zemiaky robia dobrú službu  pre ľudí, ktorí trpia artritídou alebo majú dnu.
  3. Verte, neverte, zemiaky podporujú aj mentálnu sviežosť – obsahujú  kvalitné sacharidy, ktoré sa štiepia v tráviacom trakte a následne sa dostávajú do krvi. Vďaka ním sa do mozgu dostáva glukóza, stúpa hladina cukru v krvi. Máme pocit sviežosti a sme viac koncentrovaní.
  4. Ovplyvňujú tlak krvi – vláknina je užitočná pri znižovaní hladiny cholesterolu. Okrem toho draslík v zemiakoch  znižuje krvný tlak,  pôsobí ako vazodilatátor (rozširuje cievy). Posilňujú aj srdce – okrem vitamínov obsahujú aj karoténoidy prospešné pre zdravé srdce.
  5. Zemiaky majú odvodňujúce účinky – čo je dôsledok účinku draslíka, ktorý je tiež dôležitou zložkou všetkých buniek. Vápnik je zase potrebný pre kosti. Prospievajú i pokožke. Naše staré mamy postrúhali zemiaky, zmiešali  s medom a mali pleťovú masku.
  6. Zlepšujú spánok. Je preukázané, že tryptofán, ktorý  sa nachádza v zemiakoch  je prirodzené  sedatívum, ktoré zabezpečuje dobrý spánok.

Myslím, že stačilo, aby som vás neodradila od samotného receptu. Ako inak, aj dnes to bude zemiaková variácia.

Krumpeľ paprikáš alebo Falošný guľáš

Potrebujeme: 100 g zemiaky, 150 g slaniny, 2 väčšie cibule, 2 menšie klobásy, masť alebo olej, červená mletá paprika, môže byť údená,  čierne mleté korenie, soľ a majorán.

Postup: zemiaky ošúpeme, umyjeme a nakrájame na menšie kocky. Medzi tým si na oleji opečieme na kocky nakrájanú slaninu  pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a zľahka opražíme. Podľa chuti dáme papriku, čierne korenie, soľ a napokon zemiaky. Krátko podusíme. Podlejeme  vriacou vodou a dusíme do mäkka. Nakoniec pridáme na polmesiačiky nakrájanú klobásu, opäť krátko podusíme. Servírujeme so šalátom, výber podľa chuti.

Poznámka: Môžete a nemusíte dať klobásu. V mojej pôvodnej rodine dávali klobásu, recept som prevzala.

Chceli ste si pôvodne pripraviť Falošný  guľáš?  Môže sa tak sťať. Základ je ten istý iba pri varení pridáme viac vody a môžeme dať malé lečo. Nakoniec ochutíme majoránom, ktorý pre lepšiu vôňu pošúchame v dlani.

Obrázok: autorka blogu