Založ si blog

Krásny 1. októbrový deň – Medzinárodný deň starších

Zvykneme hovoriť: „Staroba nie je choroba.“ Ibaže, vekom pribúdajú aj choroby. Starí ľudia horšie počujú, zle vidia, prestáva im fungovať krátkodobá pamäť. Dlhodobá pamäť ešte ako-tak slúži. Prichádzajú spomienky, nie vždy milé. Nečudujme sa, že sa u nich občas objaví mrzutosť, zatrpknutosť, aj to patrí k životu. Napriek tomu si  všetci starší zaslúžia úctu.

V decembri v roku 1990 bol mesiac október vyhlásený Valným zhromaždením OSN za Mesiac úcty k starším a 1. október za Medzinárodný deň starších.

ÚCTA nie je iba slušnosť, je to oveľa viac. Prvá by mala byť úcta k sebe samému, až potom vieme a môžeme rozdávať úctu k iným. Kde sa tomu naučíme? Predsa v RODINE. Dôležitá je úcta k rodičom, k starým rodičom, úcta k učiteľom, nadriadeným, úcta k spoločensky významným osobám, ale rovnako úcta k cudzím ľuďom bez ohľadu na národnosť, náboženské vyznanie, politickú príslušnosť… Nezabúdajme na osamelých starších ľudí. Tiež raz rozdávali lásku a úctu. Preukážme im dostatok rešpektu a úcty. Zaslúžia si to!

Zámerne dnes nechcem písať o  tom, čo robia  alebo môžu seniori urobiť  pre seba, pre svoje zdravie, pre svoju sebestačnosť. Iste, už sme iná generácia, ako boli naši starí rodičia. Mnohí si nevieme  predstaviť niečo také, že by naši starí rodičia  chodili na U3V alebo sa zúčastňovali na olympiáde pre seniorov.

Dnes chcem dať do pozornosti ÚCTU, najmä úctu k starším. Osobne si nemôžem sťažovať, vo svojom okolí poznám veľa mladých ľudí, ktorí vedia prejaviť úctu, pomôžu, pochopia. Nenahnevajú sa, ak niekto starší neodzdraví. Opäť pozdravia, vedia, že starší zle počujú.

Nechcem povedať, že úctu si získame  iba vekom. Napriek tomu si myslím, že je dobre a správne, ak si pri tejto príležitosti mladí ľudia uvedomujú, že raz tiež budú starí.  Je dobre a správne, aby mladí ľudia nezabúdali na svoje korene, ktorými sú ich starí rodičia. Ak je úcta v rodine iste bude aj v krajine.

Poznámka: Free obrázok – internet

Zemiakové pochúťky – Zemiakové šúľance. „Špinavé“?

01.12.2022

Šúľance s makom – tomuto jedlu sme sa ako deti potešili. Chcela som urobiť radosť aj môjmu synovi. Raz, keď som ich uvarila (ešte chodil do škôlky) a naservírovala, v tom momente zazvonil telefón, musela som k nemu odbehnúť. Mobily ešte neboli a pevnú linku sme mali v chodbe. Aké bolo moje prekvapenie, keď som sa vrátila do kuchyne a môj syn šúľance [...]

Mágia adventu…

26.11.2022

Veriť/neveriť, to je na každom z nás. Naši starí rodičia a prarodičia verili v magickú silu predvianočného času. Už včera, na deň Kataríny, sme mohli zaznamenať, ako mnohí starší i mladší ľudia hovorili, písali o tzv. „stridžích dňoch“, ktoré vraj trvajú od Kataríny do Vianoc. Zaspomínať si môžeme spoločne [...]

Marokánky- verte/neverte recept má viac ako 110 rokov

21.11.2022

Hovorí sa, že všetci ľudia všetko vedia. Potvrdzujem, tento recept ma spája s priateľkou Etelkou, ktorú som stretla počas mojej prvej Univerzity tretieho veku pri UK v Bratislave, kde sme spolu študovali odbor žurnalistika. Možno marokánky podľa tohto receptu nie sú ničím nové, ibaže pre mňa majú svoju cenu. Tento recept dýcha históriou. Etelka, ho získala [...]

Vatikán SR Prezidentka Pápež Audiencia

Čaputovú po dvoch rokoch opäť prijme pápež František

01.12.2022 15:10, aktualizované: 15:13

Prezidentka bude rokovať aj so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom.

Zuzana Čaputová

Prezidentka Čaputová podpísala novelu, ktorou sa zvýšia platy lekárov

01.12.2022 14:38

Po schválení zákona v parlamente a podpise memoranda s vládou k riešeniu situácie v zdravotníctve už viaceré nemocnice potvrdili stiahnutie výpovedí.

Jaroslav Haščák

Premiér: Obvinenie Haščáka dokazuje slobodu OČTK. Podľa Fica ide o varovanie Kollárovi

01.12.2022 14:17

Je to snaha ukázať, ako "maká" minister Mikulec, tvrdí Peter Pellegrini. Kolíková je rada, že sa v trestnom stíhaní pokračuje ďalej.

rusko

Agh nemá vedomosť, že by Rusko plánoval vraždu Volzovej

01.12.2022 14:07

Obžalobe z prípravy vraždy čelia Pavol Rusko, bos skupiny sýkorovcov Róbert Lališ, prezývaný Kýbel, Mikuláš Černák a Miloš Kaštan.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 165654x
Priemerná čítanosť článkov: 1548x

Autor blogu